Geri Dön
GündemKöprüde ‘karanlık’ bir gece

Köprüde ‘karanlık’ bir gece

FETÖ/PDY yapılanmasının koordine ettiği öne sürülen darbe girişimi sonrası Boğaziçi Köprüsü’nü trafiğe kapatan askere tepki gösteren vatandaşlar, köprü yeniden trafiğe açılana kadar oradaydı.

Köprüde  ‘karanlık’  bir gece

23.30 sıralarında köprüye ulaştığımda karşılaştığım manzara, ‘karanlık’ bir gecenin yaşandığını kanıtlar gibiydi. Silah seslerinin yankılandığı gecede her geçen dakika artan kalabalık, saklanabilecek güvenli bir yer arama telaşındaydı. Asker ise köprüyü her iki yönde de trafiğe kapatmış, yerde siper alır vaziyette tüfeklerini kalabalığa doğrultmuştu. Zaman zaman artan tansiyon sonrası açılan her ateş sonucunda kalabalık içinden yaralananlar oluyor ve ambulans çağrısı yapılıyordu. Aralarında durumları oldukça ağır olanların da bulunduğu yaralılar, devriye gezer gibi turlayan motorsikletli sivil sürücülerce ambulanslara ya da diğer araçlara taşınıyordu.

Yakınıma düştü

Fotoğraflamak üzere askerlere mümkün olduğunca yaklaşmaya gayet ettim. Ancak sürekli açılan ateş ve sıçrayan kurşunlar durumu güçleştiriyordu. Sabahın ilk ışıklarına kadar durum böyle sürdü. Kalabalık kitlelere ise her geçen dakika yenileri ekleniyordu. Tekbir sesleriyle askerlere tepki gösteren kalabalık, zaman zaman agresifleşerek köprüye yönelmek istedi. Ancak bu talep askerden yoğun ateşle her defasında engellendi. Bu sırada, sabah ezanı okunduğunda namaz kılanlar ve dua edenler dikkat çekiciydi. Saatler ilerledikçe artan kalabalıkla birlikte askerlerin tutumu da sertleşti. Kendilerine doğru hareketlenen vatandaşları geri döndürmek için köprüde mevzilenen tanklardan top atışı dahi yapıldı. Bu atışlar sonrası bazı vatandaşlar can verirken topların şiddetiyle çevrede ciddi boyutlarda tahribat da oluştu. Bir süre oturduğum ve saklandığım metrobüs merdivenleri de top atışından nasibini aldı. Yakınıma düşen bu atışlar tedirgin ediciydi.

Polise sevgi gösterisi

Top atışlarının ardından polisin karşılığı sonrası askerler teslim olma kararı alınca vatandaşlar askerin kapattığı köprüye akın etti. Gruptan bazıları askerler için linç çağrısı yaparken sağduyulu bazı kişiler buna olabildiğince engel olmaya çalıştı. Köprüde en dikkat çekici detay ise şüphesiz, çok sayıda parçalanmış organ ve kandı. Askerin teslim olmasının ardından kalabalık da köprüde sloganlar atarak tankların üzerine çıktı. Vatandaşların polise sevgi gösterisi, duygu dolu anlara sahne oldu. Kalabalık, askerin geri çekilmesinin ardından bir süre sonra köprüden ayrılırken ilerleyen saatlerde getirilen çekiciler askeri araçları yolun kenarına aldı. Köprü de trafiğe yeniden açıldı.

‘Türk hedefini mi bombalayacak?’

İl Emniyet Müdürlüğü’ne gelen askerlere karşı duran vatandaşlar askerleri tankların üzerinden indirerek geri çekilmelerini sağladı. Darbe girişiminin ilk anlarında Boğaziçi Köprüsü’ne giden İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın buradaki askerler tarafından silahlı saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Köprüdeki askerler tarafından açılan ateşte Çalışkan olayı yara almadan atlatırken, korumalarından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli Münir Alkan şehit oldu. Yara almadan kurtulan Çalışkan, daha sonra yapılan tüm operasyonları koordine etti. Çalışkan, polis telsizini ele geçiren bir darbe girişimcisini yaptığı yanlıştan dönmesi için ikna etmeye çalıştı. Telsizden, “Türk savaş uçağı, Türk hedefini mi bombalayacak?” diyen Çalışkan’a diğer polisler de destek verdi. Darbe girişimi içindeki askerler başta CNN Türk ve TRT olmak üzere basın kurumlarına da müdahale etti. Doğan Medya Center’a giden bir grup asker, canlı yayında gazetecileri ve kanal yöneticilerini dışarı çıkartmaya çalıştı.

NOTLAR...

- Boğaziçi Köprüsü’nde darbe girişimcilerinin teslim olmasının ardından polis, köprüyü kapatan askeri araçları çekici ile yol kenarına taşındı. Temizlik çalışmalarının ardından Boğaz Köprüsü saat 10.30’da tekrar iki yönlü olarak trafiğe açıldı.

- Vatan Caddesi’ndeki tanklar da polis ekipleri tarafından İstanbul Emniyet’i bahçesine alındı. Emniyet önünde bayraklarla bekleyen vatandaşlar polise destek verdi.

- İstanbul’un değişik noktalarında terk edilen tanklar, vatandaşların ilgi odağı oldu. Vatandaşlar, polisin nöbet tuttuğu tankların önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

- Çengelköy Sabancı Polis Merkezi’ni ele geçirmek için polisle çatışmaya giren 2’si subay 7 asker yakalandı.

- Topkule Kışlası’nda polis tarafından gözaltına alınan askerler, Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Kışladan yarı çıplak halde ve elleri arkadan kelepçelenen 250 asker, otobüslere bindirildi.

- İstanbul’da tüm hakim ve savcıların izinleri iptal edildi.

- Darbe girişimi Boğaziçi Üniversitesi’nde de protesto edildi.

- Fatih’te darbe girişimi sırasında mermileri biten polisin imdadına vatandaşın yetiştiği öğrenildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sosyal medyada paylaşılan drift görüntüsüne 8 bin lira cezaBağcılar'da düğün konvoyu sırasında caddede drift yaparak trafiği tehlikeye sokan görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik ekipleri harekete geçti. Otomobil plakasından sürücüyü tespit eden ekipler 8 bin lira ceza keserken sürücünün ehliyetine de 2 ay süreyle el koydu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler