Geri Dön
GündemKovid-19 sperm ve yumurtayı azaltıyor!

Kovid-19 sperm ve yumurtayı azaltıyor!

Kovid-19 geçiren erkeklerin çoğunda sperm, kadınlarda ise yumurta sayısında azalma olduğu ve embriyo kalitesinin düştüğü belirlendi.

Kovid-19 sperm ve yumurtayı azaltıyor!

MERT İNAN İstanbul - Kovid-19 geçiren birçok kişide 6 ay ile 1 yıl arasında farklı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Kısa dönemli sağlık sorunları olarak koku kaybı, tat kaybı, halsizlik ve baş ağrısı görülüyor. Son 6 aylık dönemde Kovid-19 geçirip üreme sağlığı konusunda sorun yaşayanların tetkik bulgularını inceleyen uzmanlar, endişe verici sonuçlara ulaştı.

Yapılan araştırmalarda, Kovid-19 geçiren erkeklerin çoğunda sperm, kadınlarda ise yumurta sayısında azalma olduğu ve embriyo kalitesinin düştüğü anlaşıldı.

'MİKROBİYOTAYI BOZUYOR'

Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği başkanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, Kovid-19'un üreme sağlığı üzerindeki etkilerini masaya yatırdıklarını belirtirken, "Enfeksiyon kan hücrelerinin fonksiyonundan, spermlere kadar olumsuz etkilere neden oluyor. Kovid-19 enfeksiyonu meydana getirdiği zararlı kimyasallarla hem mikrobiyotayı bozuyor, hem de bu zararlı hücrelerin sayısını artırıyor. Kovid-19 özellikle stresi arttırıyor. Virüs, mitokondriyoları da bozarak bir iltihap meydana getiriyor. Hastalık ayrıca trombosit dediğimiz kan hücrelerinin fonksiyonunu da bozup pıhtılaşma eğilimini arttırabiliyor” dedi.

‘ÜREME SAĞLIĞINDA HASAR YARATIYOR’

Koronavirüsün hem kadınlarda hem de erkeklerde iltihabi reaksiyon ile sitokin fırtınasına yol açmasının üreme sağlığı açısından ciddi hasarlar yarattığını belirten Prof. Dr. Recai Pabuçcu şunları söyledi: “Sitokin fırtınası da meydana getirdiği iltihapla mitokondrileri bozup hem yumurtanın olgunlaşmasına olumsuz katkıda bulunuyor, hem de sperm yapımına ve sperm hücrelerini olumsuz etkileyerek üreme potansiyeline çok zararlı etkileri oluşturuyor.”

Dolmabahçe'de kritik toplantı başladı
Esra'nın ölümünde şok detay! Yeni görüntüler ortaya çıktı
İETT otobüsü yoldan çıktı! Camları kırıp çıktılar
Bakan Özer 7 kişiyi Şanlıurfa’ya gönderdi! Talimatla değişti
Ankara'da 'El Turco' rüzgarı! Osmanlı'ya kadar uzanan hikaye...
Yeni yarışmacılar belli oldu! Eski sevgililer aynı adada
Ünlü futbolcunun ruhu karısına musallat oldu! Şok görüntü...
Fiyatı dudak uçuklattı! 21 oda, 49 banyo, 5 havuz...
Kamyon kaza yaptı, 3 tanesi kaçtı! 'Gören mutlaka haber versin'
Ortaya çıktı... El Chapo'nun eşi ile ilgili şok gerçek!
Vahşi hayvan evine daldı! Korkunç saldırının görüntüleri hızla yayıldı
Sezon sonunda bedava transfer
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler