Geri Dön
GündemLüks yat ‘Sunrise’, 17 milyon dolara Rus işadamına satıldı

Lüks yat ‘Sunrise’, 17 milyon dolara Rus işadamına satıldı

ANTALYA Serbest Bölgesi'nde Alman ve Fransız sermayesi ile kurulan Sunrise Yatçılık'ın geçen yıl suya indirilen ultra lüks yatı ‘Sunrise’, adı açıklanmayan bir Rus işadamına 17 milyon dolara satıldı.

Dünyanın önde gelen işadamları için yat üretimi yapılan Antalya Serbest Bölgesi'nde Alman ve Fransız sermayesi ile kurulan Sunrise Yatçılık tarafından kızağa konulan ve Türk mühendis ve işçisinin emeği ile yapılan ‘Sunrise’ adlı ultra lüks yat, adı açıklanmayan bir Rus işadamına 17 milyon dolar karşılığında satıldı.

Yatın 2007 yılında kızağa konulan 45 metre boyunda, çelik alüminyumdan yapıldığını belirten Sunrise Yatçılık Genel Müdürü Özgür Çiğdem, içinde 6 kamara, 2 salon bulunduğunu ve 2009 yılında suya indirildiğini söyledi. Ultra lüks yatın 5 bin mil yapabilecek kapasitede olduğunu belirten Özgür Çiğdem, önce İngiltere ve ABD'de finans sektöründe faaliyette bulunan ve adı gizli tutulan Güney Afrikalı bir işadamının satın almak istediğini, ancak küresel krizden etkilenen işadamının yatı satın almaktan vazgeçtiğini kaydetti.

Yatın geçen ay Cannes Boat Show Fuarı'nda sergilendiğini belirten Çiğdem, şunları söyledi: “120 kişilik bir ekip, yatı 2.5 yılda tamamladı. Kendi klasında Akdeniz bölgesinin en büyük yatını ürettik. Cannes Boat Show Fuarı'nda ‘Sunrise’ büyük ilgi gördü. Ülkesinde ünlü olduğu söylenen bir Rus işadamına yatın satışı yapıldı.” Okyanusu aşabilecek kapasitedeki yat saatte 15 knot hıza ulaşabiliyor.