Geri Dön

‘Makul süre aşılırsa sistem esaslı yara alır’

‘Makul süre aşılırsa sistem esaslı yara alır’

Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı Vuslat Dirim, 1. yargı reformu paketi kapsamında düşünce ve ifade özgürlüğüyle ilgili istinafta kesinleşmiş suçlar için temyiz yolunun açılmasının “yargılamada makul sürenin aşılması” konusunu daha da sorunlu hale getireceğine işaret etti. Dirim, “Sistemimiz ikili yani ilk derece ve temyiz. Eğer sistemi ikiliden, üçe geçirirsek, yani bütün kararlara karşı istinaftan sonra temyiz yolunu da açarsak, makul sürelerin aşılması vaka-i adiyeden olur. Sistem esaslı yara alır” dedi.

Komisyona “Yeniden düşünmenizi Yargıtay olarak rica ediyoruz” diye seslenen Dirim, AİHM’de Türkiye hakkında en çok ihlal kararının “yargılamada makul sürenin aşılması” olduğunu hatırlattı.

TBMM Adalet Komisyonu dünkü toplantısında, kamuoyunda 1. yargı reformu paketi olarak bilinen AK Parti’nin Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin maddelerini ele aldı. Komisyonda söz alan Yargıtay 13. Ceza Dairesi ile Yargıtay nezdinde kurulu İnsan Hakları Komisyonu’nun başkanlığını yürüten Vuslat Dirim, “Bu yolla özgürlükleri koruyamayacağımız gibi bütün dosyalarda yeni ihlallere de yol açabiliriz” diye konuştu. Teklifin taslak halinde temyiz yolu açılan suçlar arasında “hakaret (TCK 125/3)” olmadığını, bunun teklife sonradan eklendiğini belirten Dirim, “Surda gedik açıldıktan sonra bunun gerisi gelir” ifadesiyle, bu tip kanuni düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi durumunda kapsamın genişleyeceğine işaret etti. Dirim, istinaf kararlarına temyiz yolu açmak yerine, “kanun yoluna bozma” yolunun açılması önerisinde bulundu.

Komisyonda muhalefetin “yargının bağımsızlığı olmadığı, hâkim ve savcıların yürütme korkusuyla hareket ettiği ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bu tabloyu derinleştirdiği, teklifin milletvekillerince değil Saray’da hazırlandığı”na yönelik eleştirileri zaman zaman tansiyonu yükseltti.

Cumhurbaşkanlığı’na hakaretten yargılanan kişi sayısına dikkat çeken CHP Milletvekili Süleyman Bülbül, Recep Tayyip Erdoğan döneminde sadece 2018 yılında 26 bin 115 kişi hakkında soruşturma açıldığını, 6 bin 426 kişinin mahkûm edildiğini söyledi.

1.madde tamam

Saat 11.00’de çalışmalarına başlayan komisyon, 39 maddelik teklifin 1. maddesini yaklaşık 4 saatlik bir müzakerenin ardından aynen kabul etti.

Otobanda şaşkına çeviren hız denemesi!Bursa'da otobanda motosikletin üzerine yüzüstü yatarak sürat denemesi yapan gencin görüntüleri yürekleri ağza getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber