Geri Dön

Maltepe'de vergi müfettişine rüşvet iddiası! 2 şüpheli tutuklandı

İstanbul Maltepe'de vergi dairesinde görevli vergi müfettişi iddiaya göre kendisine rüşvet teklif eden 2 kişiyi polise ihbar etti. Rüşvet vermeye giden iki şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Ferit ZENGİN / İSTANBUL

Maltepe'de Maliye Bakanlığı'na bağlı kamu kurumunda görevli vergi müfettişine iddiaya göre iki kişi işlemlerini yaptırmak için rüşvet teklif etti. Vergi müfettişi durumu polis ekiplerine ihbar edince İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma başlattı.

Polis ekipleri teknik ve fiziki takip sonucu kimliklerini tespit ettikleri 3 şüpheliden H.Ç. ve E.Y.'yi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Diğer şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

500 BİN LİRALIK BORÇ

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Maltepe Vergi dairesinde görevli bir vergi müfettişi geçtiğimiz hafta vergi bilançolarını denetlediği firmalardan birisinde yüksek vergi borcu tespit etti. Uzun bir süreden beri vergi borcunu ödemeyen ve borcu 500 bin lirayı aşan şirketin sahibi, tespit üzerine vergi müfettişine rüşvet teklifinde bulundu.

Teklife "bir düşüneyim" deyip zaman isteyen müfettiş, denetlediği iş yerinden ayrılır ayrılmaz hemen polise başvurup durumu bildirdi. Müfettişin ihbarı üzerine harekete geçen polis, rüşvet teklifinde bulunan şirket sahibiyle çalışanlarını takibe aldı. Başlatılan teknik ve fiziki takip çalışmalarında kimlik bilgileri tespit edilen şirket çalışanlarından  H.Ç. ve E.Y. isimli 2 şahıs vergi müfettişine rüşvet parasını teslim etmek üzere müfettiş ile randevulaştı. Polisin uzaktan takip ve izlemeye aldığı 2 şirket çalışanı, 15 bin dolar parayı vergi müfettişine vermek üzere gittikleri Maltepe'deki adrese doğru yürürken harekete geçen polis tarafından düzenlenen baskınla suçüstü yakalanıp gözaltına alındı.

Ellerindeki rüşvet parasının konduğu çantayla birlikte yakalanıp gözaltına alınan ve rüşvet parasının yanı sıra kayıt altına alınan telefon görüşme tapeleriyle birlikte mahkemeye sevk edilen H.Ç. ve E.Y. isimli 2 şirket çalışanı tutuklanıp cezaevine kondu. Çalışanlara rüşvet parasını verip randevu adresine gönderen şirket sahibinin ise hala arandığı öğrenildi.

Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağı yer atan kadın kameradaİstanbul Sultangazi'de Şehit Esma Çevikin babasının ikamet ettiği evin penceresine asılan Türk bayrağı, bir kadın tarafından kopartılarak yere atıldı. O anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. Baba Hüseyin Akgül, Acı bitmeden yeni bir acı yaşadım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber