Geri Dön

Marmara’da hayat var ama ŞİMDİLİK

İstanbul’un atıklarından en çok etkilenen adalarda denizin nasıl yok olduğunu fotoğraflarla gözler önüne seren bir sergi açıldı. Uzmanlar halen bu sularda yaşayabilen canlılara son bir şans verilmesi gerektiği uyarısında bulundu

Marmara’da hayat var ama ŞİMDİLİK

Prens Adaları’nda yaşayanlar, dünyada tüm sınırları tek ülkeye ait tek deniz olan Marmara denizinin nasıl yok olduğunu göstermek için bir sergi düzenledi.

Beş büyük adanın etrafında ve su altında çekilen görüntülerden oluşan fotoğraflar Marmara’nın hızlı tükenişini gözler önüne seriyor. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nur Eda Topçu, “Halen Akdeniz’in en zengin mercan ve gorgonları Marmara’da yaşıyor. Aşırı ve bilinçsiz avcılık, kirlenme bu güzel mavilikleri yok etmeden harekete geçmeliyiz” dedi.

Marmara’da hayat var ama ŞİMDİLİK


‘Hoyrat davrandık’

Türkiye’nin en büyük şehirlerine kıyısı olan ve pek çok sanayi tesisinin atıkları dökülen Marmara denizinde halen yaşam savaşı veren canlılar olduğunu hatırlatan sergi, Büyükada’daki Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde dün açıldı.
Adalar’da yaşayan sualtı gönüllüleri Ateş Evirgen, Dr. Nur Eda Topçu, Volkan Narcı ve Serco Ekşiyan’ın bir yıl boyunca dalarak elde ettiği görüntülerin bulunduğu sergide en çok artık yok olma tehlikesi geçiren mercan ve gorgonlar vurgulanacak.
İstanbul Prens Adaları çevresinin gırgır avcılığına kapatıldığını hatırlatan Volkan Narcı, “İzinsiz atık boşaltımları, Kurbağlıdere’nin çamurunun dökülmesi, sanayi tesislerinin atıkları ve bilinçsiz avcılık Marmara’yı yok ediyor. İnsanlar, evlerinden çıkan inşaat atıklarını çuvallara doldurarak acımadan Marmara’ya atacak kadar hoyrat davrandı. Hayalet ağlar su altında canlı yaşamını yok etti. Olağanüstü renklere sahip mercan ve gorgonların söndüğüne kahrolarak tanıklık ettik. Şimdi canlılara son bir şans vermek için harekete geçmeliyiz” diye konuştu.

Yassıada tozu...

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nur Eda Topçu ise, 2015 yılı yaz aylarına kadar Prens Adaları çevresindeki birçok mercan türünün tüm olumsuzluklara rağmen direnerek var olduğunu açıkladı.
Topçu, “Ne yazık ki artık mercanların ve birçok canlının direnci kırıldı. Bu yaz başında mercanlar ölmeye başladı. Buna neden olan çökeltinin kaynağı, Kurbağalıdere ve Kemiklidere ıslahları sırasında Adalar çevresine bırakılan dip çamurları. Yassıada’daki inşaat sırasında patlatılan kayaların denize dökülmesi ve genel olarak İstanbul kıyılarında artış gösteren kıyı dolgu çalışmaları da çok etkili. Çökelti arttıkça mercanlar, süngerler, pina denilen çift kabuklu yumuşakçalar gibi; suda askıda bulunan organik maddeleri tüketerek beslenen canlılar tıkanıp öldü. Artık Adalar’da deniz kalemi ya da yumuşak mercan görmek mümkün değil. Ölen gorgonların bazılarının iskeletleri görülüyor” diye konuştu.

Hâlâ umut var

Yine de umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini belirten Yrd. Doç. Topçu, yumuşak mercan ve deniz kalemlerinin geri gelebileceğini belirtti.

Topçu, “Yitirilenlerin geri gelmesi çok uzun sürer ama onlara bu fırsatı tanımalı ve yaşam alanlarını korumalıyız. Gırgır avcılığına kapalı alanın; Prens Adaları’nın güney kıyılarını, Yassıada, Sivriada ve Balıkçı Adası (Neandros) ile birlikte içine alacak şekilde büyütülmesini, ayrıca dipte bulunan eski gırgır ağlarının temizlenmesini tavsiye ederiz. Diğer yandan Marmara denizi genelinde, karasal ve endüstriyel atık suların arıtılarak denize derin deşarj ile bırakılmaları daha iyi planlanmalı ve uygulanmalıdır” dedi.

İngiltere'de bir gazetecinin canlı yayında saldırıya uğradığı anlar kameradaABD'de başlayan George Floyd protestoları İngiltere'nin başkenti Londra'ya da sıçradı. Protestoları yerinden canlı yayında sunan Avustralyalı gazeteci Ben Avery, polisin bir anda eylemcilere müdahalesi esnasında yayını bırakıp kaçmak zorunda kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber