Geri Dön

Maşalyan patriklik tahtına çıktı

Türkiye Ermeni Cemaati’nin dini lideri seçilen Sahak Maşalyan, dün Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde düzenlenen törenle yemin ederek resmi olarak 85. patriği oldu.

Maşalyan patriklik tahtına çıktı

Tören, Kumkapı Ermeni Patrikhanesi’nden başlayan ve din adamlarından oluşan tahta çıkış kortejiyle Meryem Ana Kilisesine kadar yapılan yürüyüşüyle başladı. Türkiye Ermeni Cemaati’nin dini lideri seçilen Sahak Maşalyan, dün Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde düzenlenen törenle yemin ederek resmi olarak 85. patriği oldu. Tören, Kumkapı Ermeni Patrikhanesi’nden başlayan ve din adamlarından oluşan tahta çıkış kortejiyle Meryem Ana Kilisesine kadar yapılan yürüyüşüyle başladı. 

Tören gereği olarak ilk önce akşam duası edildi. Daha sonra tören alanında hazır bulunan din adamları Maşalyan için dua etti. Düzenlenen ritüelin ardından yemin eden Sahak Maşalyan, patriklik asasını alarak patrik kisvesini giydi. Maşalyan son olarak patriklik tahtına oturarak “Patrik Sahak II” ünvanlını aldı. Maşalyan yemininde, “Vazifemi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, nizamlarına, örf ve adetlerimize uygun olarak ifa edeceğime, cemaatimize ait dini, hayri ve içtimai müesseselerinin hak ve menfaatlerini koruyacağıma, dindaşlarıma hak, hakikat ve fazilet yolunda rehber olacağıma ve bu yolda sadakatle hizmet edeceğime huzur-u ilahide söz veririm” ifadelerini kullandı. 

‘Barışın tesisine hizmet

Maşalyan’ın “Sahak II” olarak anılmasının nedeni ise 1708-1714 tarihleri arasında İstanbul 46. Ermeni Patriği olan Abuçehli Sahak I. ismini taşıyan bir patriğin olması olarak açıklandı. Fener Rum Patriği Bartholomeos da Maşalyan’ı tebrik ederek kartal nişanı hediye etti. Törene, İçişleri Bakanı yardımcısı Muhterem İnce, Ermenistan, ABD, Yunanistan, Beyrut ve Kudüs’ten Hristiyan dini liderlerin yanı sıra Amerika, İngiltere, İspanya ve Almanya ülkelerinden diplomatik temsilcileri ,Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos, Süryani Cemaati ruhani lideri Yusuf Çetin de katıldı. Maşalyan, törenin sonunda yaptığı konuşmada, “Ermeni Kilisesi’nin dört ruhani merkezinden biri olan Türkiye Ermenileri Patrikliği, ‘zamanın işaretlerini’ okuyarak, kendisine emanet edilmiş halkına çobanlık etmek için elbette etkili çalışmalar organize edecek ve cemaat yararına projeler üretecektir.

Maşalyan patriklik tahtına çıktıTahta Çıkış törenimizi zenginleştiren kardeş kilise temsilcilerine ve ruhani önderlerine, kalben teşekkürü bir borç biliyoruz. Yüksek düzeydeki temsiliyetleriyle bizleri onurlandıran Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve resmi erkana teşekkür ederiz. Ülkemizin bekası ve gelişmesi için Tanrı’ya dua ederken, Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sağlık dolu günler ve esenlikler diliyoruz. Sevgili kardeşler ve kız kardeşler, Efendimizin örneğiyle sizlere çobanlık edebilmem için, Tanrı’nın görkemine, barışın tesisine, dünya esenliğine, kilisemizin bekasına ve Ermeni Cemaati’nin gelişimine hizmetlerimi sunabilmem için, Rab her zaman çobanım olarak kalsın” dedi. 

Fotoğraflar: Ünal Çam

Milliyet'te Gündem (13 Ağustos 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber