Geri Dön
GündemMavi Marmara'da yaşamını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi

Mavi Marmara'da yaşamını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi

Gazze'ye yardım konvoyunda hayatını kaybedenler için Fatih Camisi'nde tören düzenlendi. Cenazeler kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere ailelerine teslim edildi. İstanbul'da defnedilmeyenler ise memleketlerine gönderiliyor.

Mavi Marmara'da yaşamını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi

Mavi Marmarada yaşamını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendiİNSANİ Yardım Vakfı (İHH), İsrail'in dehşet baskınında ölen ve cenazeleri İstanbul'a getirilen 9 kişinin isimlerini açıkladı.

İHH'dan alınan bilgiye göre, ölenlerin isimleri, şöyle:

"İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Cevdet Kılıçlar (İHH Personeli), Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım (İHH Personeli), Furkan Doğan, Fahri Yaldız, Cengiz Songür, Cengiz Akyüz"

İHH'ya göre Çelebi Bozan, Osman Kurç, Aydın Ataç da kayıp ya da İsrail'de hastanede olabileceği belirtilenler kişiler arasında yer alıyor.

İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda hayatlarını kaybeden 9 yardım gönüllüsünden 8’inin cenazesi, Fatih Camisi’ne getirildi.

Tekbirler ve İsrail aleyhine atılan sloganlar eşliğinde cami avlusuna alınan İbrahim Bilgen, Ali Haydar Bengi, Çetin Topçuoğlu, Necdet Yıldırım, Fahri Yaldız, Cengiz Songür ve Cengiz Akyüz ile Türk asıllı ABD vatandaşı Furkan Doğan’ın Türk bayrağına sarılı cenazeleri, masalarla artırılan musalla taşlarına konuldu.

Bu arada, aynı saldırıda hayatını kaybeden İHH çalışanı gazeteci Cevdet Kılıçlar için ise yarın aynı camide tören düzenleneceği öğrenildi.

ADI SOYADI DOĞUM YERİ VE TARİHİ DEFİN YERİ
---------- -------------------- ----------
Cevdet Kılıçlar Kayseri 1972 İstanbul
Necdet Yıldırım Malatya 1978 İstanbul
İbrahim Bilgen Batman 1949 Siirt
Ali Heyder Bengi Diyarbakır 1971 Diyarbakır
Cengiz Akyüz Mardin 1969 Hatay
Cengiz Topçuoğlu Osmaniye 1956 Adana
Cengiz Songür Konya 1963 İzmir
Fahri Gündüz Adıyaman 1967 Adıyaman
Furkan Doğan ABD Uyruklu 1991 Kayseri

19 YAŞINDAKİ FURKAN'IN BAŞINA 5 KURŞUN SIKILMIŞ

Mavi Marmarada yaşamını kaybedenler için cenaze töreni düzenlendi
İHH İnsani Yardım Vakfı Kayseri Yetkilisi Ömer Yağmur, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölenler arasında bulunan 19 yaşındaki Furkan Doğan’ın, Kayseri Fen Lisesi mezunu olduğunu belirtti.Amerikan pasaportu sahibi olan Doğan’ın, Türk vatandaşı olduğunu aktaran Yağmur, Doğan’ın kafasında 5 kurşun tespit edildiğini, kurşunlardan 4’ünün başına, 1’inin de göğsüne isabet ettiğini söyledi.

Yağmur, Doğan’a yakın mesafeden ve yukarıdan ateş edildiğini kaydederek, akşam 18.30’da cenazenin Kayseri’ye gönderileceğini dile getirdi.

KAYSERİ'DE TOPRAĞA VERİLECEK

İSRAİL’in Mavi Marmara gemisine yaptığı silahlı baskında yaşamını yitiren 9 kişiden biri olan ABD pasaportlu lise öğrencisi 19 yaşındaki Furkan Doğan, yarın Kayseri’de kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ögretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Ahmet Doğan’ın oğlu olan, Kayseri Özel Hisarcıklıoğlu Fen Lisesi F/12-B son sınıf öğrencisi Furkan Doğan’ın İHH Kayseri Şubesi aracılığıyla Gazze’ye giden kafileye katıldığı belirlendi.

Ögretim üyesi baba Ahmet Doğan’ın İstanbul’a oğlunu karşılamaya gitmesiyle birlikte talihsiz gencin İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu alnından 4, göğsünden 2 kurşunla yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.Acı haberin duyulmasıyla birlikte, liseli gencin Kayseri’nin Melikgazi İlçesi Bahar Caddesi Şişli apartmanındaki evine ateş düştü. İstanbul'a giden baba Ahmet Doğan ile İHH Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Ömer Yağmur, genç yaşta ölen Furkan Doğan’ın cenazesini gasilhanede yıkattıktan sonra tören için Fatih Camii'ne götürdü.

OĞLUMU SAĞ GÖRMEK İÇİN İSTANBUL'A GELMİŞTİM

İHH Şube Başkan Yardımcısı Ömer Yağmur “Çok üzgünüz. Furkan’ın ABD pasaportu olduğu için, ölen Türkler arasında ismi yoktu. Son anda cenazeler yurda gelince, hayatını kaybettiği ortaya çıktı” dedi. Baba Ahmet Doğan ise, “Oğlumun şehit olduğunu İstanbul’da ögrendik. Onu sağ görebilmek, karşılamak için dün gece İstanbul’a gelmiştim” diyebildi.

Bu arada, Furkan Doğan’ın Bahar Caddesi'ndeki evine büyük bir Türk ve Filistin bayrağı asılırken, son sınıf öğrencisi olduğu Özel Hisarcıklıoğlu Lisesi'nin internet sitesine fotoğrafı konulanarak, altına ‘Gazze’ye giden yardım gemisinde bulunan F12B sınıfından ögrencimiz Furkan Doğan, İsrail askerlerinin gemiye yapmış olduğu saldırıda şehit olmuştur. Tüm aile, arkadaş ve Atlas Eğitim Kurumları personeline başsağlığı ve sabırlar dileriz’ denildi.

ABD'DE DOĞMUŞTU

Furkan Doğan’ın öğretim üyesi olan babasından dolayı Amerika’da doğduğu ve 2 yaşına kadar bu ülkede kaldığı için ABD pasaportu bulunduğu bildirildi.

DEDE: TORUNUM ŞEHİT OLDU

Doğan ailesinin 3 çocuğundan biri olan Furkan’ın evinde ağıtlar yakılırken; dedesi Mustafa Doğan “Üzüntü ile mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Zira, torunum şehit oldu. çok sakin, efendi, sabırlı ve soğukkanlı biriydi. Bir yandan hayatını kaybettiğine üzülüyor, bir yandan da kutsal bir dava için şehit olmasından mutluluk duyuyoruz” dedi.

Talihsiz lise öğrencisinin okul müdür yardımcısı Şuayip Oğuz da gözyaşları içinde “Furkan’ın ölümü hepimizi şaşırttı. Hayat dolu bir ögrencimizdi” diye konuştu. Şehit öğrencinin evine Türk bayrağı asılırken, okul arkadaşları da evin önünde toplanıp, gözyaşı döktüler.Öte yandan lise öğrencisinin cenazesi, İstanbul’da kılınan namaz ve törenin ardından uçakla bugün akşam saatlerinde Kayseri’ye getirilecek. Furkan Doğan’ın cenazesi yarın tarihi Hunat camisinde kılınacak öğle namazının ardından şehir mezarlığında toprağa verilecek.

DURUMU ÇOK AĞIR OLAN İKİ YARALI İSRAİL'DE KALDI

Türkiye’nin, "Gazze filosu" kanlı operasyona protesto olarak geri çağırdığı ve dün serbest bırakılan yüzlerce "aktivistler"in dönüşünden sonra İstanbul’a ulaşan Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, Ankara’ya geldi. Büyükelçi "talimat gereği, istişareler için döndüğü"nü söyledi.

Oğuz Çelikkol, Esenboğa Havaalanında gazetecilerin soruları üzerine tahliye operasyonunun tamamlanmasını beklediği için şimdiye kadar Türkiye’ye dönmeğini belirterek, "tamalandıktan sonra talimat gereği istişareler için döndüğünü" kaydetti.Kayıt üç kişinin bulunduğu iddiaları için "şu anda bir şey söyleyecek durumda değilim" diyen Çelikkol, "Dün 490 kişi ve 19 yaralımız ve dokuz cenaze gönderildi. Tabii bunlar, bugünkü gerekli incelemelerden sonra herhalde gerekli açıklamalar Dışişleri Bakanlığınca yapılacak" şeklinde konuştu.

Çelikkol, iki yaralının durumlarının çok ağır olduğunu ve Türk heyetindeki doktorların onayıyla Türkiye’ye getirilmediğini de söyledi.İsrail’de yaptığı tüm görüşmelerin ana noktasının tutuklu ve yaralı olan vatandaşların ve cenazelerin Türkiye’ye getirilmesi olduğunu da ifade eden Büyükelçi, operasyonun da uzun bir prosedürden sonra tamamlandığını kaydetti.

ADLİP TIP: HEPSİ SİLAHLA VURULMUŞ

Adli Tıp Kurumu uzmanları, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısında hayatını kaybeden 9 kişinin ateşli silahlarla vurulduğunu ve vücutlarında kurşun izlerinin olduğunu bildirdi.

AA muhabirinin, Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu uzmanlarından aldığı bilgiye göre, 9 yardım gönüllüsünün ateşli silahlarla vurulduğu ve vücutlarında kurşun izlerinin olduğu belirlendi. Hayatını kaybeden gönüllülerden birinin yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü de saptandı.

Uzmanlar, cenazelerin bir kısmının üzerinde giysilerinin olmaması nedeniyle kesin sonucun balistik incelemeden sonra ortaya çıkacağını, bu raporun da çıkmasının yaklaşık bir ay süreceğini kaydettiler

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
MİT'in yakaladığı MOSSAD ajanından 'yalan makinesi' itirafıİsrail gizli servisi MOSSAD’ın Türkiye’deki 15 kişilik şebekesine düzenlenen operasyonla örgütün çalışma sistemine ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. MOSSAD’ın Avrupa ve Türkiye’de ajanlarını yalan makinesi testine tabi tuttuğu da belirlendi. Yakalanan casuslardan R.A.A. ifadesinde, 'Oda içinde oda vardı. Bana Türkiye’de hedef şahıslarla ilişki kurmam ve bilgi almam söylendi. 28 Haziran’da Türkiye’ye döndüm.' şeklinde konuştu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler