Geri Dön

Mavi Vatan’ın kadın subayları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), üç denizde aynı anda gerçekleştirdiği Deniz Kurdu Tatbikatı’na, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı kadın subaylar da katıldı. Çoğunluğunu erkek askerlerin oluşturduğu savaş gemilerinde görevlerini başarıyla sürdüren kadın subaylar, her türlü göreve hazır olmak için eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

Mavi Vatan’ın kadın subayları

Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatlarından, “Mavi Vatan-2019” ile Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de güç gösterisi yapan TSK, “Deniz Kurdu-2019” tatbikatı ile “Mavi Vatan”daki kararlığını ve hakimiyetini sürdürüyor. Milliyet, tatbikatın Doğu Akdeniz bölümünü TCG Gaziantep ve TCG Gelibolu firkateynlerinden takip ediyor. Savaş gemilerinde görev alanlar arasında TSK’nın kadın subayları da bulunuyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı, mühendis sınıfı iki kadın subay da, TCG Gaziantep’te görevlerini başarıyla yerine getiriyor. 170-180 kişilik mürettebatın iki kadın subayı zorlu şartlara rağmen göreve hazır olmak amacıyla, eğitimlerine ara vermeden devam ediyor.

Öte yandan tatbikatta dün firkateyn, korvet ve hücumbotlardan hava savunma atışları yapıldı. “TCG Salihreis” fırkateyninden yüksek süratle seyreden drone’lara önce güdümlü mermi atıldı. Ardından dakikada 3 bin 200 mermi atan yakın savunma silah sisteminden 40 mermi atılarak havadaki drone imha edildi.

Mavi Vatan’ın kadın subayları
‘Sondaj’ senaryosu

Doğu Akdeniz’deki sondaj gerilimi devam ederken, tatbikatın oyun safhasında da dikkati çeken senaryolar bulunuyor. Tatbikatı TCG Gelibolu Fırkateynin’den takip eden Güney Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt, 25 Mayıs’a kadar devam edecek tatbikatın ilerleyen safhaları hakkında bilgiler verdi. Kriz ile harp dönemi senaryolarını içeren serbest oyun safhasının başlayacağını belirten Tuğamiral Özyurt, “Bu safhada tarafımıza senaryo kapsamında deniz kontrolünün tesisi ve idamesi, sondaj platformunun engellenmesi ve korunması faaliyetlerini içerecek görevler tevdi edilmesini bekliyoruz” dedi.

Otomobili kucağında bebeği olan kadının üzerine sürdüİstanbul Bahçelievler’de yol verme nedeniyle sürücüler arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Araç sürücülerinden biri diğerinin yanağını ısırdı. Eşinin yanağını ısıran sürücünün kaçmasına engel olmak isteyen kadın kucağında 9 aylık bebeğiyle aracı durdurmaya çalıştı. Sürücü ise bebeğe aldırış etmeden kadının üzerine aracı sürerek olay yerinden kaçtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber