Geri Dön
GündemMaymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) nedir, belirtileri nelerdir? Maymun Çiçeği virüsü hangi ülkelerde görüldü?

Maymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) nedir, belirtileri nelerdir? Maymun Çiçeği virüsü hangi ülkelerde görüldü?

İngiltere'de iki kişide ortaya çıkan Maymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) virüsü hakkında araştırmalar sürüyor. İlk olarak 1970 yılında Afrika'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan virüsün Orta ve Batı Afrika ülkelerinde zaman zaman köylerde etkili olduğu biliniyor. İşte Maymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) hastalığı belirtileri ve görüldüğü ülkeler hakkında detaylar...

Maymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) nedir, belirtileri nelerdir? Maymun Çiçeği virüsü hangi ülkelerde görüldü?

Maymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) virüsünün İngiltere'de ortaya çıkmasının ardından Daily Mail Gazetesinde çıkan haberin ardından dünya gözünü İngiltere'ye çevirdi. Yeni bir virüs gibi algılansa da bu virüsün ilk olarak 1970 yılında Afrika ülkelerinden Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ortaya çıktığı biliniyor. Batı ve Orta Ofrika ülkelerinde tropikal yağmur ormanları yakınındaki köylerde zaman zaman görülen Maymun Çiçeği virüsü (Monkeypox) virüsünün hayvanlardan insanlara geçtiği biliniyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

İlk belirtiler ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı ve genel bir halsizliktir. Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine, en yaygın olarak avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebilir.

Son derece kaşıntılı olabilen döküntü kabuk oluşturmadan farklı aşamalardan geçer. Lezyonlar sakarlaşmaya neden olabilir. Enfeksiyon genellikle kendi kendine geçer ve 14 ila 21 gün arasında sürer.

Ancak virüsün kaç hastaya bulaştığı veya virüsün İngiltere'de korona virüsle birlikte yayılıp yayılmadığı hakkında hiçbir ayrıntı vermedi. Deride kabarcıklara neden olan nadir tropik hastalığa maymunlar, sıçanlar, sincaplar ve diğer küçük memeliler tarafından yayılan bir virüs neden oluyor.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NERELERDE GÖRÜLDÜ?

Maymun çiçeği çoğunlukla Orta ve Batı Afrika'da görülüyor. Ancak İngiliz yetkililer hastaların kimliklerini ve hangi ülkeyi ziyaret ettiklerini açıklamadı. Hastaların Mayıs ayının ilk haftalarından enfekte olduğu ve İngiltere'ye döndüklerinde pandemi kısıtlamaları kapsamında karantinaya girdikleri açıklandı. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, söz konusu hastalar Covid kuralları kapsamında ev karantinasında bulunuyordu. Sağlık Bakanı durumu 'kesinlikle standart' olarak nitelendirdi ve 'bu tür salgınlarla her zaman karşılaşıldığı' konusunda ısrar etti.

Milliyet'te Gündem (4 Ağustos 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet