Geri Dön

‘Maytaplar cebinden çıkarılırken görmedim’

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 5. duruşmasında hastane çalışanı, Berkin’in üzerinden çıktığı iddia edilen maytapları cebinde görmediğini, sadece kendisine teslim edildiğini söyledi...

‘Maytaplar cebinden çıkarılırken görmedim’

İstanbul Okmeydanı’da Gezi olayları sırasında, 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın beşinci duruşması dün İstanbul Çağlayan Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapis istemiyle tutuksuz olarak yargılanan sanık polis F.D. Van’dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada, Berkin Elvan’ın yaralandığı anda olay yerinde bulunanlar, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan bir personel ve 2 avukat ile olayın yaşandığı yerde görevli polis memurları tanık olarak dinlendi.

Avukat Kaan Kıvılcımer, “Berkin hastaneye geldiğinde şuuru kapalıydı. Ceplerinde patlayıcı çıktı söyleniyor fakat üzerinde ve kesinlikle bir şey yoktu. Olsaydı fark ederdim” derken, avukat Fatih Onur Lengerli de olay günü baro tarafından görevlendirilen avukatlardan olduğunu belirterek, ısrar etmelerine rağmen sözü edilen patlayıcıların kendilerine gösterilmediğini söyledi. Olay günü hastanenin acil servisinde görevli memur olarak çalışan Cemal Aksoy ise, kendisine teslim edilen eşyaların Berkin’in elbiseler ile 9-10 tane maytap olduğunu söyledi. Aksoy, duruşmayı takip eden anne Gülsüm Elvan’ın “Bir çocuğun cebine kaç tehlikeli madde sığabilir?” sorusu üzerine de “Ben cebinden çıkarken görmedim, bana teslim edildi” yanıtını verdi.

Berkin vurulduğu sırada yanında olduğunu söyleyen tanık Sunay Yıldız ise Okmeydanı’nda bir çay bahçesinde çalıştığını belirterek, olay günü karşılaştığı Berkin’in kendisine ‘Ekmek almaya gidiyorum’ dediğini söyledi. Berkin’in vurulma anını anlatan Yıldız, “Bir araç ayarlayıp hastaneye götürdük. Olay sırasında gaz atan polislerin yüzünü gazdan dolayı görmedim” dedi.

Kimse tanımıyor!

Sanık polis Fatih Dalgalı ile aynı grupta çalışan polisler de duruşmaya görüntülü sistemle bağalanarak ifade verdi. Polisler ne sanığı hatırlayabildi ne de görüntülerdeki kişiyi birine benzetebildi. Bu sırada anne Gülsüm Elvan gözyaşları içinde, “4 yıl oldu hala oğlumun katili kim bulunamıyor. Benim oğlum 14 yaşındaydı ve 16 kiloya düşmüştü” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 20 Ocak 2021 )Bakanlığı Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 168 bin 894 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 435 kişinin testi pozitif çıktı, 159 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 102 oldu, 5 bin 932 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 283 bin 919'a yükseldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet