Geri Dön

Meclis’e inşa edilecek 15 Temmuz Anıtı’nın taslakları ortaya çıktı

TBMM Başkanlığı’nın, Meclis’e yapılacak 15 Temmuz anıtına ilişkin taslak çalışmaları ilk kez günyüzüne çıktı.

Meclis’e inşa edilecek  15 Temmuz Anıtı’nın  taslakları ortaya çıktı

TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplanan Başkanlık Divanı’nda Meclis’e yapılması planlanan 15 Temmuz Anıtı taslakları ele alındı. Kahraman, 15 Temmuz gecesi bombalama nedeniyle zarar gören iç sütunların korunacağını, anıtın ise ilk düşen bombanın yerine yapılacağı bilgisini verdi. CHP’li Ali Haydar Hakverdi ve Özcan Purçu, bombalama sonrası parçalanan sütunların onarılması ve eski haline getirilmesi gerektiğini, bunun TBMM ağırlığı gereği olduğunu dile getirdiler. Kahraman ise olayın unutulmaması için sütunların parçalanmış halde korunmaya devam edileceğini kaydetti.
Anıt konusunda TBMM yönetimi bu konuda İstanbul’da uzmanlar tarafından hazırlanan üç alternatifli taslak çalışmaları sundu. Birinci taslakta bombalama nedeniyle oluşan çukur cam fanus içine alınırken, küçük bir geçiş yolu ile 248 şehidin isminin yer aldığı kaide üzerine bükümlü bir sütun ve en üstte de ayyıldızdan oluşuyor. Kaidenin etrafında ise Türkiye ortasında Türkiye haritasının yer aldığı yine ayyıldızlı küçük taş kaideler yer alıyor.
İkinci taslakta ise üzerinde şehitlerin isimlerinin yer aldığı yuvarlak bir sütun dörde ayrılıyor ve bu parçaları en üstte ayyıldız birleştiriyor.
Üçüncü taslakta da zeminde her şehidin resmi ve isminden plaka şeridi oval bir şekilde yükseliyor ve en üstte ayyıldız yer alıyor. Hem muhalefet hem de Ak Partili bazı divan üyeleri taslak çalışmaları beğenmedi. Bunun üzerine çalışmaların bir komisyon aracılığıyla olgunlaştırılması için yetki verildi.
Gökçek yapmasın
Görüşmede Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in anıtı yapmak için talebi olduğunu anımsatan CHP’li üyeler “bu kabul edilemez” diyerek tepki gösterdiler. TBMM Başkanı Kahraman ise Gökçek’ten böyle bir öneri geldiğini ancak kabul edilmediğini, anıtın tamamen TBMM’nin parasıyla yapılacağını bildirdi.

Lüks yatlar "Dar" ve "Sunrays" Marmaris'teDünyanın en iyi yatları arasında gösterilen 90 metre uzunluğundaki "Dar" ile 86 metre uzunluğundaki "Sunrays", gözde turizm merkezlerinden Muğla'nın Marmaris ilçesine geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber