Geri Dön

Meclis internette sansürü kabul etti

Tartışma konusu olan ve internette sansüre yol açacağı öne sürülen düzenlemeler dün TBMM’de kabul edildi. Artık TİB, mahkeme kararı olmaksızın internetteki içeriğe ulaşımı 4 saat içinde engelleyebilecek.

Meclis internette sansürü kabul etti

Özel hayatın gizliliğinin ihlali durumlarında internete erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından önlenmesinin de öngörüldüğü 125 maddelik torba yasa teklifi görüşmelerinde internet erişimi ile ilgili maddelerin görüşmelerine geçildi. Tartışma konusu olan ve sansüre yol açacağı öne sürülen düzenlemeler TBMM’de kabul edildi. Teklifte önceki gün 84 madde kabul edilirken, internet erişimi ile ilgili 12 maddenin görüşmelerine dün geçilebildi. Genel Kurul’da dün kabul edilen bazı maddeler şöyle:

- İnternet sitelerine “engelleme” öncesi “uyar-kaldır” mekanizması işletilecek. Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak. Erişimin engellenmesine dair kararları Birlik uygulayacak. Böylece TİB ve mahkeme kararları Birlik üzerinden hayata geçirilecek.

- DNS tabanlı engellemenin yanı sıra URL ve IP tabanlı engelleme ile engelleme yöntemleri genişletilecek. URL bazlı engelleme daha çok Çin, İran ve Suudi Arabistan’da uygulanan bir yöntem olarak biliniyor.

- Mahkeme kararı olmadan Telekomünikasyon İletişim Başkanı’nın talimatıyla erişim engelleme mümkün hale getirilecek.

- TİB, özel hayatın gizliliği gerekçesiyle mahkeme kararına ihtiyaç duymaksızın internet ortamındaki herhangi bir içeriğe ulaşım en geç 4 saat içerisinde engellenebilecek.

- İçerik sağlayıcı, TİB’in talep edeceği tüm “bilgileri” TİB’e verecek ve TİB’in talep ettiği tüm tedbirleri almakla yükümlü olacak. Muhalefet; bilginin, hassas bilgi, şahsi bilgi, gizli bilgi, ticari sır gibi türleri bulunduğundan hangi bilginin isteneceğinin açık ifadelerle belirtilmemesini eleştiriyor, bireysel hakların ve mahremiyetin korunması gerektiğine dikkat çekiyor.

- Özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlarda, TİB Başkanı resen erişimin engellenmesi kararını verebilecek. Bu kapsamda video görüntüleri, ses kayıtları yayınlayan internet sitelerine erişim TİB Başkanı kararıyla engellenecek.

- Görevini kötüye kullandığı belirlenen TİB personeline soruşturma yapılması TİB Başkanı, TİB Başkanı hakkında soruşturma yapılması da Ulaştırma Bakanı’nın iznine bağlı olacak.

Vekillerden tepki
CHP’li Haydar Akar, “İran, Çin ve Malezya’dan sonra interneti yasaklayan 4. ülke olacağız. TİB Başkanı’na, Cumhurbaşkanı’nda olmayan yetki veriliyor. Dert, Tape’lerin öğrenilmesinin önüne geçmek” dedi.
BDP Hasip Kaplan ise, “Türkiye, dünyada en çok sansür uygulayan ülke haline gelecek. Bütün kullanıcılar fişleme kaygısı yaşanıyor” ifadesini kullandı.

Edirneliler göbek atarak kar yağışı sevinci yaşadıBalkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava dün gece, Hamzebeyli Sınırkapısı'ndan Edirne'den ülkeye giriş yaptı. Kurak geçen yılın ardından kar yağışına sevinen Edirneliler 9/8'lik ritimde çalan müzikle göbek atarak kar yağışı sevinci yaşadılar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet