Geri Dön
GündemMeteoroloji saat vererek duyurdu! Kuvvetli yağış geliyor

Meteoroloji saat vererek duyurdu! Kuvvetli yağış geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), İstanbul'un Çatalca ve Silivri ilçeleri ile Trakya için kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Yağışın, öğle saatlerinden itibaren etkili olmasının beklendiği belirtildi. Ankara Valiliği, bugün öğle saatlerinden itibaren kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış ve ardından meydana gelebilecek ani sel, su baskını ve yıldırımlar konusunda uyarıda bulundu.

Meteoroloji saat vererek duyurdu! Kuvvetli yağış geliyor

MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nce yapılan açıklamada, bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul'un Çatalca ve Silivri ilçeleri ile Trakya'da (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) beklenen sağanak ve gök gürültülü yağışların yerel olarak kuvvetli olmasının beklendiği bildirildi. Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN UYARI

Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada “Son meteorolojik değerlendirmelere göre; 9 Haziran Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren ilimizin kuzey ve batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve dolu yağışı beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

ARAÇLAR SEL SULARINA GÖMÜLDÜ

Kent genelinde akşam saatlerinde gerçekleşen sağanak, Çankaya ilçesinde olumsuzluklara neden oldu. Kırkkonaklar Mahallesi'nde sel sularının taşıdığı kaya parçaları yolu araç geçişine kapattı. Belediye görevlileri, iş makineleriyle yolu açtı. Kırkkonaklar Mahallesi'nde bir merdivenden akan selin görüntüsü şelaleyi andırdı.

Meteoroloji saat vererek duyurdu Kuvvetli yağış geliyor


YOLLAR KAPANDI, SERVİS ARACINDAKİ 4 KİŞİ MAHSUR KALDI

Turan Güneş Bulvarı'nda yol üzerinde bulunan dükkanları su bastı. Esnafın kovalarla suyu tahliye çalışması kameraya yansıdı. Beşevler Mahallesi'nde Gazi Üniversitesi'ne giden alt geçide sel suyu doldu. Vidanjörle suyun tahliyesi için çalışma yapıldı. Bahçelievler Mahallesi'nde ise geçen yıl hizmete açılan bisiklet yolu çöktü. Gaziosmanpaşa Mahallesi Koza Caddesi'nde bir servis minibüsü selin ortasında arızalandı. Araçta mahsur kalan 4 kişi itfaiye ekibince kurtarıldı.

SİVAS'TA KUVVETLİ YAĞIŞ

Meteoroloji tarafından sağanak yağışlar nedeniyle sarı kodlu uyarı verilen illerden Sivas’ta yağış etkili oldu. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı bağlantı köprüsünde su baskını nedeni ile bir otomobil sürücüsü mahsur kaldı. Kendi imkanları ile araçtan kurtulan Recep Erçin yaşadığı korku dolu anları anlattı. Erçin, “Boğazıma kadar su içerisinde idim. Bir anda otomobilin kapılarını açmayı başardım kendimi zor kurtardım” dedi.

Meteoroloji saat vererek duyurdu Kuvvetli yağış geliyor

Şiddetli yağmur Fatih Mahallesinde ise su baskınlarına neden oldu. Alt yapı hattının yoğun yağışın etkisi ile patlaması sonucu taşan su bir apartmanın bodrumuna doldu. Asfalt yolda ise çökme meydana geldi. Ekipler suyun tahliye edilmesi için çalışma başlattı.

HAVA RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, İç ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Kütahya ve Malatya çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde İç Anadolu'nun doğusu ile Ankara, Çankırı, Amasya ve Tokat çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, bu akşam saatlerinde İç Anadolu'nun doğusu ile Ankara, Çankırı Amasya ve Tokat çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji saat vererek duyurdu Kuvvetli yağış geliyor

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Edirne ve Tekirdağ çevreleri ile yarın (Perşembe) sabah saatlerinde Trakya Kesimi ve Çanakkale çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren bölge genelinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra Kütahya çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerinin çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Batı Akdeniz, Mersin ve Adana'nın iç kesimleri ile yarın (Perşembe) sabah saatlerinden sonra bölgenin iç kesimleri, Adana ve Hatay çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde bölge geneli ile yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra Eskişehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde Ankara, Çankırı, Yozgat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri ve Sivas çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde Amasya ve Tokat çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, kuzeyinin çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Erzincan, Tunceli, Erzurum, Kars ve Ardahan çevreleri, yarın (Perşembe) öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzey kesimleri ile Malatya çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.