Geri Dön
GündemMetrolarda detaylı arama mümkün değil

Metrolarda detaylı arama mümkün değil

İstanbul’daki Kadıköy-Tavşantepe metrosunda bir kadının bıçaklı saldırgan tarafından tehdit edilmesinin ardından, metrolardaki özel güvenlik personeli gündeme geldi.

Metrolarda detaylı arama mümkün değil

MİTHAT YURDAKUL Ankara - Güvenlik Servisleri Organizasyon Birliği Derneği (GÜSOD) ve Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, metro gibi alanlarda özel güvenlik tedbirlerinin riskler dikkate alınarak belirlendiğini ifade etti. İstanbul’da yaşanan olaya işaret eden Kösereisoğlu, “Bizim geçmişimizde buna benzer problem haline gelen riskler gerçekleşmediği için riskler kitabımızda yok” dedi. Ülke geneli ve metro gibi alanlarda son 5 yıl içinde ne tip riskler varsa onların dikkate alındığını anlatan Kösereisoğlu, bu tip saldırıların otobüs, metrobüs, minibüs gibi yerlerde de meydana gelebileceğine dikkati çekerek, “Her vagona özel güvenlik koyup, cebinde ne var diyebilir miyiz? 1 kişi böyle bir olay yaptı, bir paterne (modele) dayanıyor mu. Milyonlarca insan geçiyor. Kaçının başına geldi? Yoka yakın” görüşünü dile getirdi. Türkiye’deki metro sisteminin daha çok terör ve bombalama gibi ihtimaller gözönüne alınarak korunduğunu anlatan Kösereisoğlu, “Batıda da böyle. Orada risk daha fazla. Uyuşturucu kullanan insanlar var” ifadelerini kullandı.

‘Hayatın akışını bozar’

Metrobüs duraklarında özel güvenliklerin olduğunu ifade eden Kösereisoğlu, “Yankesicilik, gasp, taciz, tecavüz gibi olaylardan arındırılıyor buralar. Ama vagonlarda özel bir tedbir yok. Metrobüs, otobüs de aynı şekilde. Buralarda bazen 150-200 yolcu oluyor. Belediye otobüslerine tık diye geçebiliyorsunuz. Her birinin içine eleman mı koyacağız. Bıçakla AVM’lerde de saldırabilir. Herkesin başına polis ya da özel güvenlik veremeyiz. Gidip cinnet geçirebiliyor. En ufak bir hadiseye bile mahal vermeyeceğiz diye bir iddiayla ortaya çıkarsanız hayatın akışını bozar. İnsanlar işine iki saatte gidebilir” dedi.

Metrolarda detaylı arama mümkün değil

‘Bıçak olmasa şiş olur’

Metro istasyonlarının giriş ve ara katlarında, peron geçiş alanlarında özel güvenlik olduğunu belirten Kösereisoğlu şöyle devam etti: “Steril olarak geçtiğini düşünüyoruz” dedi. Metrolardaki sistemin uçağa binişteki gibi aramaya müsait olmadığının altını çizen Kösereisoğlu, bıçak olmasa şiş ya da muştayla içeri girilebileceğini ifade ederek, “Ne sıraya sokabilirsiniz ne arayabilirsiniz.”

 

 

 

Hablemitoğlu'nun suikastının katil zanlısı Türkiye'ye getirildi!
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı! 'Bu kadını unutmak mümkün değil'
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini açıkladı
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
Tesla'nın en büyük rakibi TOGG! 'Bu özellikleri üstünlük gösterecek'
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
F.Bahçe'nin gözdesi Konan, Salah'ın kabusu oldu!
Acılı gününde ısrarla para istedi mi? 'Külah varsa ona anlatsın'
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
Fenerbahçeli genç yüzücülere, eksi 12 derecede karda şok eğitimi!
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler