Geri Dön

2020 Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandilinin anlam ve önemi nedir?

Mevlid Kandili için geri sayım sürüyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Kandil gecelerinde yüce kitabımız Kuran-ı Kerim okunur, İbadetler yerine getirildikten sonra eller semaya açılır ve dualar edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümü olarak her yıl Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi Mevlid Kandili olarak idrak edilmektedir. Peki 2020 Mevlid Kandili bu yıl ne zaman idrak edilecek?

2020 Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandilinin anlam ve önemi nedir?

Mevlid Kandili ne zaman sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan önemli gün ve geceler arasında yer alan Mevlid Kandili bu yılş 28 Ekim tarihinde idrak edilecek. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum yıl dönümü olan bu özel gecede Kuran-ı Kerim okunacak, Salavat-ı şerifler getirilecek. Kılınacak olan farz ve nafile namazların ardından eller semaya açılacak ve dualar edilecek.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

2020 Mevlid Kandili 28 Ekim Çarşamba akşamı eda edilecek.

Mevlid, "doğum zamanı" demektir. Kuranı kerimde yer almamaktadır. İslam'da Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Muhammed'in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır ), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki hafta, 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı desteği ile, günümüzde sadece Türkiye'de kutlanan Kutlu Doğum Haftası ilan edilmiştir.

Kandil geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. Kadir gecesinden başka kandil gecesi kuranı kerimde yer almaz.

PEYGAMBERİMİZİN DOĞUMU İÇİN KULLANILAN TERİMLER

Mevlid en-Nebi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça)
Milad en-Nebi Peygamberin doğumu (Arapça/urduca)
Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe)
Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca)
Eyd el-Mevliden -Nebevi Peygamberin doğum Kutlaması (Arapça)
Eiyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum Kutlaması (Urduca)
Yevm un-Nebi Muhammed'in günü (Arapça)
Mevlid er-Resul Allahın elçisinin doğum günü (Malay)

İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulunduİzmir'in Bornova ilçesinde, bir inşaatta elleri ve ayakları iple bağlı 12-13 yaşında olduğu belirtilen bir kız çocuğu bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber