Geri Dön

Milliyet Ariha’da: Esad, insansız kasabalar istiyor

Esad tarafından aralıksız bombalanan idlib ve kırsalı hayalet kentleri andırıyor. Her yer harabeye dönmüş durumda. Esad’ın ele geçirmek istedi M4 karayolunda tek araç yok. İdlibliler, “Esad sadece insansız kasabalar istiyor” diyorlar

Milliyet Ariha’da: Esad, insansız  kasabalar istiyor
ÜNAL ÇAM Ariha

Milliyet, çatışmaların şiddetli yaşandığı M4 otoyolunda bulunan Ariha ve rejimin aralıksız bombaladığı Atarib kasabasına girdi. Suriye rejiminin aralıksız bombaladığı bölgeler hayalet kentlere dönerken bombardımanın izleri de saldırıların büyüklüğünü ortaya koyuyor. İdlibliler, “Esad’ın insanlara tahammülü yok. O sadece boş sokaklar, insansız kasabalar istiyor. İnsanları sevmiyor” diyor.

Rejim güçlerinin İdlib’e saldırıları artarak devam ederken sivil yerleşimler neredeyse tamamen boşaldı. Siviller yanlarına alabildiği eşyaları ile evlerini terk ederken ölümü göze alanlar da bombaların patladığı yerlere kalan eşyalarını almak için geri dönüyor.

Milliyet Ariha’da: Esad, insansız  kasabalar istiyorEsad böyle istiyor

Atarib sokaklarında da manzara bombalanan diğer kentlerden farklı değil. Sokaklarda bombaların açtığı derin çukurlar saldırıların boyutunu ortaya koyuyor. Sokaklarda gezerken sivillerin en korktuğun bomba olan patlamamış bir adet varil bombası göze çarpıyor. Atarib’de sağlam bina neredeyse kalmamış. Rejimin kasabaları insandan arındırıncaya kadar bombaladığını söyleyen siviller, “Esad’ın insanlara tahammül yok. O sadece boş sokaklar, insansız kasabalar istiyor. İnsanları sevmiyor” diyor.

İşte M4 otoyolu 

Milliyet, çatışmaların en şiddetli yaşandığı M4 otoyolundaki Ariha kasabası ile Atarib kasabasında bombardımanın izlerini görüntüledi. Yıkılmış binalar, bombalanan yollar, patlamamış bombalar ve artık insanların bulunmadığı sokaklar... Savaş öncesi 100 bin nüfusu olan Ariha’da şu anda 3-5 aileden başka kimse bulunmuyor. Ölüm sessizliğinin hakim olduğu kentte sessizliği rejime ait savaş uçaklarının gürültüsü ve bıraktıkları bombaların sesi bozuyor.

Milliyet Ariha’da: Esad, insansız  kasabalar istiyor


Manisa'da otomobiliyle uçuruma yuvarlanan ziraat mühendisi ölümden döndüManisa'nın Kula ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkarak 70 metre yükseklikten Gediz Nehri'ne düşen otomobilin sürücüsü ziraat mühendisi Sema Döngel (52), ölümden döndü. Şans eseri kazayı hafif yaralı olarak atlatan Döngel, sıkıştığı araçtan itfaiye ve sağlık ekiplerince kurtarıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber