Geri Dön

MISIR’DA 30 YILLIK REJİM SALLANIYOR

Mısır’da ayaklanmanın dördüncü gününde halk polisle çatıştı, panzerleri devirdi, bakanlık binalarını istila etti, meydanları ele geçirdi Polisin geri çekilmesinin ardından Mübarek orduyu çağırdı ancak onlar da göstericilere müdahale etmedi. Zenginler ülkeyi terk etti

MISIR’DA 30 YILLIK REJİM SALLANIYOR

TANKLAR BİLE DURDURAMADI
Mısır halkı bugüne kadar benzeri görülmemiş bir ayaklanmayla, Hüsnü Mübarek rejimi için geri sayımı başlattı. Salı günü başlayan gösterilerin dördüncü gününde cuma namazının ardından tüm büyük kentlerde bir araya gelen 100 binlerce kişi polisle çatıştı, devlete ait binaları ateşe verdi, panzerleri ters çevirdi, bakanlıkları ve iktidar partisinin binalarını istila etti. Zengin fakir, kadın erkek, genç yaşlı 100 binlerce gösterici birlikte yürüdü.
Arap medyasına göre Hüsnü Mübarek’in Ulusal Demokrasi Partisi’nin üst düzey yöneticilerinin büyük kısmı kaçtı. Ülkeyi yakından tanıyan Profesör Mustafa El Faki “Şu anda tam bir siyasi boşluk yaşıyoruz. Hükümet kalmadı” dedi.

‘ÖZEL JETLE İSVİÇRE’YE KAÇTI’
İsrail Channel10 televizyonu da Mübarek’in ve ailesinin üç özel jetle İsviçre’ye kaçtığını iddia etti. Ancak Mübarek’in daha sonra televizyona çıkarak açıklama yapması hala Mısır’da olduğu anlamına gelebilir. Ünlüler ve zengin iş adamlarının da ülkeyi özel jetleriyle terk ettiği iddia edildi. Olaylarda en az 1030 kişi yaralandı, resmi rakamlara göre 24 kişi öldü. Ancak bu sayının artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Twitter’de Mısırlılar’ın “Hastanelere kan vermeye gidin” mesajları gece boyunca defalarca tekrar edildi.

Müslüman Kardeşler katıldı
Mısır’da gösterilerin başladığı salı gününden beri sessiz kalan Müslüman Kardeşler perşembe akşamı ilk kez muhalefeti desteklediklerini açıklayınca gösterilerin büyüyeceği de kesinleşti. Mısır’daki başlıca muhalefet gücünü oluşturan Müslüman Kardeşler’e üye 20 kişi gözaltına alındı. Örgütün avukatı Abdelmoneim Abdel Maksut gözaltına alınanlar arasında 5 eski milletvekilli ve örgütün üst düzey yöneticilerinden 5 kişinin bulunduğunu belirtti. Bunun üzerine örgütün üst düzey yöneticilerden biri “Yarın intifada günü” diyerek gösterilerin büyüyeceğinin işaretini verdi.

İnterneti kapattı
Bunun üzerine perşembe günü Facebook ve Twitter’ı kapatan hükümet geceyarısından itibaren ülkede internet ve telefon bağlantısını da tamamen kesti. Ülkedeki tüm operatörlere baskı uygulayarak yasağın aynı anda uygulanmasını sağlayan yönetim böylece gösterilerin organize olmasını ve ülke dışına haber sızmasını zorlaştırmayı planlıyordu. Ancak başarılı olamadı. Uluslararası haber ajansları uydu telefonları sayesinde ülkeden haber vermeye devam etti. Telefon hatlarının açılmasının ardından birçok kişi akrabaları ve tanıdıkları vesilesiyle Twitter’den tüm dünyaya olup biteni anlatmayı başardı.

El Baradey’e ev hapsi
Mısır yönetimini korkutan ikinci etken ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun eski başkanı ve Mısır’da muhalefetin en tanınan ismi olan Muhammed El Baradey’in ülkeye dönerek gösterilere katılma kararı oldu. El Baradey perşembe akşamı Viyana’dan Mısır’a uçtuğunda Mübarek devrildikten sonra “Geçici yönetimin başına geçmeye hazır olduğunu” söyledi. El Baradey’in muhalefet hareketini daha da canlandırmasından korkan rejim, başkent Kahire’de cuma namazını kılan Nobel ödüllü insan hakları savunucusunun camiden çıkmasına uzun süre izin vermedi. Polis bu sırada El Baradey’e tazyikli su ile saldırdı ve çekiştirmeye başladı. El Baradey’i yandaşları polisle karşılıklı dövüşerek korudu. Camide geçen yaklaşık iki saatin ardından El Baradey’in çıkışına izin verildi. Mısırlı muhalif bir süre sakin bir grupla yürüdükten sonra bu kez ev hapsine alındı.

Sokağa çıkma yasağı
Ancak tüm bu gelişmeler Mısır’da isyanı daha da ateşledi. Akşamüstü saatlerinde Kahire, Süveyş ve İskenderiye başta olmak üzere hemen hemen tüm kentlerden polisle çatışma haberleri geliyordu. Birçok yerde kalabalık polis panzerlerinin üzerine yürüdü, bunları ele geçirdi ve hatta bir tanesini köprüden aşağı atmayı denedi. Karmaşa devam ederken Hüsnü Mübarek, orduyu polisi desteklemeye çağırdı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ancak sokağa çıkma yasağının 18.00’de başlaması beklenirken gösteriler asıl bu saatten sonra hareketlendi.

PARTİ BİNALARI YAKILDI
Önce ara sokaklardan çatışma sesleri geldi. Kahire’de kentin en önemli merkezi sayılan Tahrir Meydanı’nı gün boyu savunan polisler geri çekilmek zorunda kaldı. Polisin buradan ayrılmasıyla binlerce Mısırlı meydana akın etti. Bazı polislerin üniformalarını çıkararak halkın arasına karıştığı görüldü. İskenderiye kentinde göstericiler valilik binasını ateşe verdi. Tüm ülkede en az 10 karakolu ateşe verdi. Güvenlik araçları ateşe verildi, tüm ülkede karakollar yakıldı.

Dışişleri Bakanlığı istila
Akşam saatlerindeki en önemli gelişme Hüsnü Mübarek rejiminin sembolü sayılan, Ulusal Demokrat Parti’nin Kahire’deki genel merkezinin yakılması oldu. Mısır’da 1981 yılından beri ülke yönetiminin en önemli sembolü olan bu binanın yanmaya başlamasının ardından halk daha da heycanlanarak bu kez Meclis’e ve bakanlıklara yürümeye başladı. Parlamento çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanırken devlet kanalının binası ve Dışişleri Bakanlığı da istila edildi. Ordu bakanlığı geri almayı başarırken devlet televizyonu kısa süreli de olsa yayını kesmek zorunda kaldı.

FİRAVUNLARA KORUMA
Halk sloganlarıyla orduya “Gelin bize yardım edin, el ele duralım” diye çağrıda bulunurken tüm kentlere aynı anda giren tankların halka yardım etmeye mi yoksa Mübarek’e destek olmaya mı geldiği anlaşılamadı. Ancak ordu gecenin ilerleyen saatlerinde başkentteki Tahrir Meydanı’nda gösterilerin hareketlenmesiyle birlikte bu bölgedeki ABD ve İngiltere büyükelçiliklerini korumaya aldı.
Başkentte yağmalama olaylarının başlamasının ardından ordu, Firavunlardan eserlerin bulunduğu ulusal müzeyi de tanklarla çevreleyerek korudu. El Uksur kentinde ise göstericiler piramitlerin çevresinde nöbet tutarak tarihi eserleri korudu. Göstericiler akşam yayınladıkları bir açıklamayla yağmacıları kınadı.

MISIR’DA 30 YILLIK REJİM SALLANIYOR

Mısırlılar artık rejimle yüzleşmekten korkmuyor
Mısır’daki olayları İngiliz BBC televizyonu için yerinde takip eden muhabir Yolande Knell yaşananları şöyle aktardı: “Cuma namazından sonra Kahire’nin Gize Meydanı’ndaki El İstikamma Camisi etrafında toplanan öfkeli kalabalık ‘Git, git Mübarek, git. Halk bu rejimi değiştirecek’ diye bağırıyor, kasklı polislere doğru yumruklarını sıkıyor.
Birkaç dakika içinde tanklar protestoculara su sıkıyor, göz yaşartıcı bombalar atılırken yüksek patlama sesleri yayılıyor. Gözlerinden yaşlar boşalan halk başkentin kıyısındaki bu fakir mahallenin ara sokaklarına doğru koşuyor.
Yaşlı bir adam “Tüm dünya bu ülkede neler olduğunu görsün. Bu hükümet gidene kadar asla durmayacağız” diye bağırıyor. Mısırlılar artık güvenlik güçleri ve rejimle direkt olarak yüzleşmekten korkmuyor. Protestocuların uzun bir şikayet ve talepler listesi var. 20’li yaşlarda olan Ahmed adlı bir protestocu ‘Gerçek bir demokratik sistem istiyoruz. Hüsnü Mübarek’in rejimi 30 yıldır iktidarda. Beş yıldır işsizdim. Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşınmak zorunda kaldım. İşte bu rejim beni buna sürükledi. Oğlum benim çektiklerimi çekmeyecek. Bu, burada son bulacak’ diyor.
İnsanlarla konuştuğunuzda en çok fakirlik ve yolsuzluktan şikayet ediyorlar. Mısır bayrağına sarılan bir banka veznedarı ‘Çok öfkeliyiz. Değişmek zorundayız. Çalışmak, bir ev alabilmek, sadece yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için değişim olmalı. Tunus’ta olanlar işleri değiştirdi. İnsanların aklı başına geldi’ diyor.”

MISIR’DA 30 YILLIK REJİM SALLANIYOR

Dünya haberleri El Cezire ve twitter’dan izledi
Mısır’da olanları dünya El Cezire’den izledi. CNN ve BBC gibi uluslararası kanallar sınırlı yayınyaparken El Cezire televizyon ve internet yayınıyla halkın panzerleri devirdiği anları ve tüm çatışmaları an an yayınladı. Akşam saatlerinde Mısır polisi kanalın Kahire’deki bürosunu bastı ancak yayın devam etti. İkinci önemli haber kaynağı ise twitter oldu. Mısırlılar internet yasaklandığı halde arkadaşlarına bilgi sızdırmaya devam etti. Yurtdışında yaşayan Mısırlılar da gün boyu gelişmeleri yorumladı. Olaylarda BBC, Guardian ve AP’de dahil farklı organizasyonlardan en az 7 gazeteci yaralandı.


4 soru 4 cevap
Mısır neden önemli?

Mısır 80 milyon nüfusuyla Ortadoğu’nun en kalabalık ülkesi. Büyük bölümü Kuzey Afrika’da olan ülkenin komşuları arasında İsrail, Sudan, Libya, Suudi Arabistan var. Ülke 1981 yılından beri Hüsnü Mübarek tarafından yönetiliyor.

Neler oluyor?
Tunus’ta Zeynelabidin Bin Ali’nin halk ayaklanmasından esinlenen halk işsizlik, fakirlik, yolsuzluk ve siyasi baskıya karşı yürümeye başladı. Ülkede ulusal bayram ilan edilen 25 Ocak’ta internet üzerinden gençler tarafından düzenlenerek başlayan gösteriler dün dördüncü günün doldurdu. 1977 yılından beri en büyük gösteriler düzenleniyor.

Mısırlılar neden mutsuz?
Mısır The Economist dergisinin demokrasi indeksinde 167 ülke arasında 138’inci sırada geliyor. Hüsnü Mübarek ülkeyi 30 yıldır demir yumrukla yönetiyor. Ülkede işkence devam ediyor.

Nasıl başladı?
Mısır’da halkın memnuniyetsizliği Hazi-ran 2010’da Halid Said isimli bir iş ada-mının polis tarafından öldürülmesiyle isyana dönüştü. Muhalefetin tepkisi kısa sürede bas-tırıldı ancak Tunus olaylarıyla tekrar canlandı.

Benim suçum yok hükümetin suçu!
Halkın karşısına dün gece yarısından sonra çıkan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, yaptığı konuşmada, protesto olaylarına ve halkın ekonomik durumuna geniş bir şekilde demokratik isteklerin meşruiyetine değindi, ancak kargaşa çıkaranlar diye nitelediği eylemcileri ise sert bir dille eleştirdi. Mübarek, konuşmasının sonunda hükümetin istifasını istediğini ve bugün yeni bir kabinenin kurulması için çalışmalara başlayacağını açıkladı. Mübarek, ayrıca siyasal, ekonomik ve sosyal reformlara devam edeceğini belirtti. Başkent Kahire’de Mübarek’in konuşmasını dinleyen protestocular, umduklarını bulamayınca “Kahrolsun Mübarek” sloganları atmaya başladı. El Cezire’ye konuşan bir muhalefet sözcüsü ise Mübarek’in eski sözleri tekrarladığını ve içi boş bir konuşma olduğunu nitelerken, “Bu Mübarek’in son konuşmasıdır” diyerek protesto eylemlerine bugün devam edeceklerini kaydetti.

Rusya'da 71 kişi içme suyundan zehirlendiRusya’ya bağlı Dağıstan’da 6’sı çocuk toplam 71 kişi içme suyu nedeniyle zehirlenince hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet