Geri Dön
GündemMİT, YPG’li teröristi paketleyip getirdi

MİT, YPG’li teröristi paketleyip getirdi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin sözde tugay komutanı “Şeh Guyi” kod adlı terörist İbrahim Babat’ı Suriye’de nokta operasyonuyla yakalayarak Türkiye’ye getirdi.

MİT, YPG’li teröristi paketleyip getirdi

 

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

“Terörle kaynağında mücadele” konseptiyle, sınır ötesinde önemli bir operasyona daha imza atıldı. Sınır hattından Türkiye’ye getirilen Babat’ın ifadeleriyle MİT, Suriye Milli Ordusu unsurlarıyla beraber Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde, eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan örgüte ait çok sayıda el yapımı patlayıcı, mayın ve elektrikli fünyeyi ele geçirdi. Babat’ın sorgusuyla, örgütün, TSK’ya ait Suriye-Türkiye sınır hattındaki karakol ve üslere yönelik eylem planları da deşifre edildi. Terör örgütüne 2011’de Cizre’de katılan terörist Babat’ın, Irak’ın kuzeyindeki Haftanin’de örgütün kırsal kadrosunda faaliyetlerine başladığı, bir süre Zap’ta kaldıktan sonra 2017’de Suriye’ye geçtiği ve örgütün sözde tugay komutanı olarak görevlendirildiği belirtildi.

Babat’ın yakalandığı operasyona ilişkin detaylar da ortaya çıktı. MİT ekipleri, Türkiye sınırından yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Rakka’nın batısında seyir halindeyken Babat’ı yakaladı. Babat, aracı ile birlikte Türkiye sınır hattına kadar getirildi ve burada MİT aracına nakledildi. Babat, Türkiye’ye getirilirken, aracı da patlayıcı ile imha edildi. YPG bölgesinden Babat’ın ele geçirilmesi, operasyonun başarısını gözler önüne serdi.

Manavgat'taki yangın 6'ncı günündeCiğerlerimiz yanmaya devam ediyor. Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangını 5 gündür devam ediyor. Yangında can kaybı 8'e yükseldi. Yangında hasar gören evde bir çiftin cansız bedeni bulundu. Bodrum Mazıköyü esen rüzgarla birlikte yangın yeniden başladı. Köydeki evler tedbir amaçlı boşaltılırken, yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı yangınlarda son durumu açıkladı. Öte yandan İzmir'de askeri kışla yakınındaki alanda yangın çıkarmaya çalışan 2 kişi nöbetçilerin müdahalesi üzerine kaçtı. Yangın, kışlaya sıçramadan söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet