Geri Dön
GündemMor Çatı’dan İstanbul Sözleşmesi davası

Mor Çatı’dan İstanbul Sözleşmesi davası

Mor Çatı, 20 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye’nin tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını Danıştay’a taşıdı. 20 Mayıs’ta Danıştay’da dava açan Mor Çatı, Sözleşme’nin 1 Temmuz tarihinde Türkiye’de yürürlükten kaldırılması tehdidinin durdurulmasını ve çekilme kararının iptalini talep etti.

Mor Çatı’dan İstanbul Sözleşmesi davası

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul - Davayla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Mor Çatı olarak bu davayı açıyoruz çünkü 30 yılı aşkın süredir on binlerce kadının ve beraberindeki çocuğun deneyimleri ile edindiğimiz bilgiler ışığında, kadına yönelik şiddetin ve şiddetin sonucu olan etkilerin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte kalması ve koşulsuz olarak uygulanmasını elzem görüyoruz. Kadınların hayatta kalmaları, şiddetten uzakta hayat kurmaları ve Anayasa’da güvence altına alınmış temel hak ve hürriyetlerini kullanabilmeleri için hayati öneme sahiptir. Danıştay’da açtığımız davada, İstanbul Sözleşmesi’nin hayati önemini, Mor Çatı’ya başvuran kadınların ve çocukların, kolluk, mahkeme, savcılık, ŞÖNİM gibi kurum ve kuruluşlar nezdinde yaşadıkları zorlukları ve hak ihlallerini açıkladık. Bu hak ihlallerine İstanbul Sözleşmesi’nin çekincesiz, yüzde yüz uygulanması ile engel olunabilir” ifadelerine yer verdi.

İptal talebinin hukuki dayanağı

Mor Çatı, iptal talebini hukuki dayanağını da şöyle açıkladı: “İptal kararının dayanağı olan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Anayasa’nın Cumhuriyetin nitelikleri, kanun önünde eşitlik, Anayasa’nın bağlayıcılığı ve üstünlüğü, temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması, milletlerarası andlaşmaları uygun bulma ve Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerine aykırı olduğu için kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için başvurduk.”

 

Yolun karşısına geçtiği sırada kamyonet çarptıBURSA'da yolun karşısına geçtiği sırada kamyonetin çarptığı Firdevs Turan (41), yaralandı. Kaza anı ise bir iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet