Geri Dön

‘Müziği sadece profesyoneller yapmamalı’

Balkan müziğinin en önemli isimlerinden Goran Bregovic yarın Harbiye Açıkhava’da... Konser öncesi Bregovic sorularımızı yanıtladı

‘Müziği sadece profesyoneller yapmamalı’

Can Şişman /Milliyet

Goran Bregovic, ‘Balkan müziği’ denildiğinde akla gelen isimlerin başında geliyor. Bugüne kadar sayısız projede yer alan ve pek çok kez Türkiye’de konser veren Bregovic, yarın Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda bir kez daha Türk dinleyicilerle buluşacak. Siyasetin s’sinden hazzetmeyen, yazılı olarak kendisine gelen röportaj sorularına kendi sesini kaydederek cevap veren; sadece müzik hayatında değil, sosyal hayatında da samimiyete önem verdiğini belirten müzisyenle konser öncesinde konuştuk.

Balkan müziğinin en önemli isimlerinden biri olarak anılmanız üzerinizde baskı yaratıyor mu?

Balkan müziği, armonik zenginliği bakımından zengin bir müzik. Bu türün önemli bir temsilcisi olarak değerlendirmek benim için büyük bir iltifat. Tüm dünyada kabul görmüş nadir Balkan bestecilerden biriyim, tüm dünyada çalabiliyorum. Bundan dolayı her zaman kendimi şanslı buluyorum.

Bu yıl sanat hayatınızdaki 45’inci yıl. Geçmişe baktığınızda sizce yine aynı yollardan mı geçerdiniz yoksa daha farklı seçimler yapar mıydınız?

Daha farklı bir yol izleyeceğimi sanmıyorum. Felsefe öğretmeni olmak için üniversiteye girmiştim ama iyi ki daha sonra müziği seçmişim. Hayatınızı müzisyen olarak devam ettirmek istiyorsanız mutlaka önemli bir şey keşfetmelisiniz. Şanslıyım ki bu hissi yaşadım.

Müzik artık günümüzde çok daha elektronik bir yöne kaymış durumda. Akustik müziğe önem veren biri olarak siz bu durumdan rahatsız mısınız?

Müziğin geçmişten geleceğe uğradığı dönüşümler hoşuma gidiyor. Teknolojiyle beraber daha farklı bir yolculuk söz konusu. Ama bir rahatsızlığım yok. Artık elinde cep telefonu olan bir kişi şarkı yazabiliyor, film bile çekebiliyor. Herkesin bir anda sanatçıya dönüşebilme ihtimalinin yüksek olmasını heyecan verici buluyorum. Müzik ya da sanatın herhangi bir dalı sadece profesyoneller tarafından yapılmamalı.

Yarın akşamki İstanbul konserinizde bizi neler bekliyor?

Konserde son albümüm ‘Champagne for Gypsies’e ağırlık vereceğiz. Albümde ‘çingene müziği’ yapan pek çok dostumla çalıştım. Avrupa’nın kültüründe çok önemli bir yer edindiklerini düşünüyorum. Konserimde de sadece bu albümü değil aynı zamanda yeni bestelerimi de çalacağız.

‘Geleneksel Türk müziğine yakınım’

Sezen Aksu’yla 1997’de ‘Düğün ve Cenaze’ albümünde birlikte çalıştınız. O dönem sizin için nasıldı?

O yıl 1 ay boyunca Sezen Aksu’nun projesi için İstanbul’da kaldım. Hayatımın en keyifli dönemlerinden biriydi. Bana göre en önemli Türk müzisyen Sezen Aksu. Sezen, sadece Türkiye’de değil dünya için de çok önemli bir sanatçı. Geleneksel Türk müziğini de kendi müziğime yakın buluyorum.

‘Benim favorim Arizona Rüyası’

Kusturica-Bregovic ortaklığında sizi en tatmin eden proje hangisiydi?

Kusturica’yla 10 yıl boyunca, onun en önemli 3 projesinde çalıştık. ‘Çingeneler Zamanı’, ‘Arizona Rüyası’ ve ‘Underground’. İçlerinde en çok Balkanları Hollywood dünyasıyla birleştirmesi yüzünden ‘Arizona Rüyası’nı seviyorum. Bu film sayesinde pek çok kültürün iç içe geçebildiğini göstermiş olduk.

Kahramanmaraş'ta polislere silahlı saldırıda bulunan zanlı hastanede öldüKahramanmaraş'ta, cinayet zanlısı olarak aranırken kaldığı otele gelen polislerden birini şehit eden diğerini yaralayan zanlı, hastanede hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet