Geri Dön
GündemMüzik Festivali başladı

Müzik Festivali başladı

47. İstanbul Müzik Festivali, Lütfi Kırdar’da düzenlenen açılış töreni ve ardından gerçekleşen konserle başladı. Festival 30 Haziran’a kadar sürecek

Müzik Festivali başladı

Bu yıl, “Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” temasıyla karşıtlıklara dikkat çeken 47. İstanbul Müzik Festivali, önceki gece Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen açılış töreni ve konserle kapılarını müzik severlere açtı. 30 Haziran’a kadar sürecek olan festival kapsamında yerli ve yabancı dünyaca ünlü müzisyen ve orkestralar İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

Festivalin Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen açılışında İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konser öncesi bir konuşma yaptı.

1973’ten bu yana

Eczacıbaşı konuşmasında, “Kentimizin en köklü klasik müzik etkinliği olan bu festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, 1973 yılından bu yana, kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Bu yıl yıldız solistler, genç yetenekler, büyük orkestralar yine festivalde İstanbul izleyicisiyle buluşacak. Şehrin tarihi mekânlarında düzenlenen konserler İstanbul’un kültürel zenginliğini göz önüne serecek. Her yaştan müziksevere hitap eden ücretsiz hafta sonu etkinlikleriyle festival, geniş kitlelere ulaşacak” dedi.
Eczacıbaşı’nın ardından festivalin ana sponsoru E.C.A adına bir konuşma da Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı Gaye Akçen yaptı. Akçen’in konuşmasından ardından festivalin onur ödülü de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Rengim Gökmen’e verildi.

Müzik Festivali başladı

Konuşmalardan sonra, bu yıldan itibaren üç yıl süreyle festivalin açılış konserlerini üstlenecek olan Tekfen Filarmoni Orkestrası, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde sahneye çıktı. Orkestra, Chopin Piyano Yarışması birincisi Seong-Jin Cho’ya eşlik etti. Arasız gerçekleşen konserde Beethoven’ın ünlü Bir Numaralı Piyano Konçertosu ve Franz Liszt’in 3 numaralı Senfonik Şiir’i seslendirildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Köpek ile vaşak karşı karşıya! Şaşkına çeviren görüntüVan'ın Gevaş ilçesinde Van Gölü sahilinde nesli tükenme tehlikesindeki vaşak görüntülendi. Hayvanı cep telefonuyla kayıt altına alan çoban Musa Başak, bölgede ilk defa vaşak gördüğünü söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler