Geri Dön
GündemODTÜ'de Reyhanlı protestosu

ODTÜ'de Reyhanlı protestosu

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıları protesto için ODTÜ’den Dışişleri Bakanlığına yürümek isteyen gruba polis müdahale etti. Ankara’da, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamaları protesto için ODTÜ’de toplanan bir grup öğrenci, Dışişleri Bakanlığı’na yürümek istedi. Eskişehir Yolu üzerinden yürümek isteyen yaklaşık 300 kişilik öğrenci grubu, polis barikatını aşamayınca arbede yaşandı. Reyhanlı saldırılarını protesto etme gerekçesiyle Ankara’nın çeşitli üniversitelerinden öğrenciler ODTÜ’de toplandı ve Dışişleri Bakanlığı’na izinsiz yürümek istedi. Emniyet güçleri yürüyüşü engellemek için barikat oluşturdu. Göstericiler barikatı aşmak için polise direndi. Gruba biber gazı ile müdahale edildi. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde Reyhanlı saldırısını protesto eden öğrencilere polis müdahale etti. Polisin gaz bombası ve coplarla saldırdığı öğrencilerden 4’ü yaralanırken, 2’sinin ise durumunun ağır olduğu öğrenildi.

ODTÜ'de Reyhanlı protestosu

ODTÜ yerleşkesinde toplanan bir grup, sloganlar eşliğinde Dışişleri Bakanlığına doğru yürüyüşe geçti. Yerleşke çıkışında barikat oluşturan güvenlik güçleri, yürüyüşün izinsiz olduğu uyarısında bulunarak, gruptan dağılmasını istedi. İkazlara rağmen dağılmayan grup, yerleşke çıkışında bir süre oturma eylemi yaptı.

İŞTE POLİSİN MÜDAHALESİBu sırada gruptan bazı kişiler, polis barikatını aşarak Eskişehir yoluna doğru koşmaya başladı. Bunun üzerine güvenlik güçleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından protestocuların bazıları yerleşkeye bazıları ise Eskişehir yoluna doğru kaçtı. Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca sürüyor.