Geri Dön

Önemli olan dağdakilerin nasıl geri geleceği

BDP Eşbaşkanı, PKK’lıların çekilmesiyle ilgili ‘PKK’lıların nasıl gideceği değil, nasıl geri döneceği önemli. Hükümetin kapsamlı bir demokratikleşme çalışması yürütmesi lazım’ dedi

Önemli olan dağdakilerin nasıl geri geleceği

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK’lıların Türkiye’den çekilmesiyle ilgili önemli olanın çekilme değil, gidenlerin nasıl geri geleceği olduğunu söyleyerek, “Toplumsal bir katılım yasasına ihtiyaç var” dedi.
Demirtaş, bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali etkinliklerine katılmak için Tunceli’nin Ovacık İlçesi’ne geldi. CHP’den istifa edip bir süre önce BDP’ye katılan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sargül’le makamında görüşen Demirtaş, esnafları ziyaret etti.
Gazetecilerin ‘çözüm süreci’ ile ilgili sorularını yanıtlayan Demirtaş şunları söyledi:
“Hükümetin kaç kişi gitti, kaç kişi kaldı, bunu hesaplamak tartışmak yerine, bu gençler dağdan nasıl inecek, hangi yasayla, hangi düzenlemeyle inecek, sorularını tartışması lazım. Yedi aydır bu ülkede tek bir mermi patlamadı. Savaştan dolayı tek bir insan yaşamını yitirmedi. Daha ne isteniyor? İşte adım atmak için uygun bir fırsat. Buradan gidecek çocuklar bu ülkenin, bu toprağın çocukları. Önemli olan nasıl geri döneceğin, siyasete, aktif hayata nasıl katılacaklarını şu aşamada, tartışmak, netleştirmektir.
Bizce tartışılması gereken budur. PKK’lıların nasıl gideceği değil, nasıl geri döneceği meselesi önemli. Yasa çıkarılması lazım, hazırlıkların yapılması lazım, hükümetin kapsamlı bir demokratikleşme çalışması yürütmesi lazım”

‘Birilerinin tüyleri diken diken’
Demirtaş, bir gazetecinin, “Bu konuşmalarınızdan anlamamız gereken kapsamlı bir genel af mıdır?” sorusuna ise şu cevabı verdi:
“Bir genel aftan söz etmiyorum. Zaten genel af deyince birilerinin tüyleri diken diken oluyor. Toplumsal bir katılım yasasına ihtiyaç var. Bunun ismi genel af olur, başka bir şey olur, ama hem cezaevinde, hem Avrupa’da sürgünde, hem dağda olan insanlar için toplumsal katılım yasası çıkarılması gerekiyor. Ama ille de bir genel af olması gerekmiyor, ismi toplumsal katılım yasası olabilir.”
Demirtaş, daha sonra Aleviler için kutsal sayılan Munzur Çayı’nın doğduğu Munzur Gözeleri’ni ziyaret etti ve vatandaşlarla sohbet etti. Demirtaş, Munzur Gözeleri’nde Türkiye’ye barış gelmesi için adak adadığını söyledi.

Yapay kalbinin şarj aleti yandı, 15 dakikayla ölümden kurtarıldıBursa'da evinde çıkan yangında yapay kalbinin bağlı olduğu cihazın bataryaları ile şarj aleti yanan Sadık Şen, polis eskortu eşliğindeki ambulansla Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ulaştırıldı. Bataryanın şarjının bitmesine 15 dakika kala hastaneye giren Şen, "Hastaneye gitmemle pillerin bitmesi bir oldu. Bu piller bittikten sonra 15 dakika yaşama şansım varmış. Çok enteresan bir an yaşadık. Son anda yetiştim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet