Geri Dön

Önyargımız olsa 8 ayda alırdık

Bakan Çelik, Sucu’nun Butto tarzı kıyafeti ve modern düşünceleri nedeniyle görevden alınmadığını söyledi. Sucu’nun yerine de uzmanlık alanı “tefsir” olan Dr. Hafsa Fidan Vidinli vekâleten atandı

Önyargımız olsa 8 ayda alırdık

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Diyanet Vakfı Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürü Ayşe Sucu’nun Butto tarzı kıyafeti ve modern düşenceleri nedeniyle görevden alındığı iddialarına ilişkin olarak, “Ak Parti olarak 8 yıldır iktidardayız. Öyle düşünülse 8 ayın içinde alırdık. 8 yıldır beklemezdik” dedi.
Sucu’nun yerine, uzmanlık alanı “tefsir” olan Dr. Hafsa Fidan Vidinli vekâleten atandı. Diyanet Vakfı Yönetimi ise, “gençlik kolları” kurmak için harekete geçti. Çelik, Milliyet’in Sucu sorusuna şu yanıtı verdi: “Nedir bu ön yargı, Ak Parti olarak 8 yıldır iktidardayız. Öyle düşünülse 8 ayın içinde alırdık. 8 yıldır beklemezdik. Bu yorumlar doğru değil. Orada ne oldu, ne bitti bilmiyorum. Kendi bünyelerinde göreve getirdiği gibi alıyorlar. Vakıf bu. Aynen böyle. ‘Bakan’dan kaynaklandı’ deseler, ben 18 aylık bir bakanım 8 günde alırdık. 18 ayı niye bekleyeyim. Bunların hiçbirisi yerli yerine oturmuyor. Sorumlu bakan olmama rağmen merak edip sormadım, sormam da. Mutlaka orada bir şeyler olmuştur. Ama kıyafet şekline ihtimal vermiyorum.”

Çelik’ten ‘adam’ hitabı
Çelik, Diyanet’te yeni atamalar yapıldığını belirterek, şunları söyledi:
“Şimdi 3 başkan yardımcısı atandı. 7 genel müdür, 33 daire başkanı atanıyor. Teşkilat yasasının gereği. Yeni genel müdür atamayalım mı yani? Atayanları dışarıdan getirmiyoruz. Dün iç denetim başkanı olan adam, bugün gelmiş idari işlerden sorumlu genel müdür olmuş. Amerika’da müşavir olan adam, şimdi gelmiş dış ilişkiler genel müdürü olmuş. Tuhaflık yok.”


Önyargımız olsa 8 ayda alırdık

CHP’DEN SORU ÖNERGESİ:
Nedeni Butto modeli mi?
CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Başbakan’a, “Diyanet Vakfı Kadın Merkezi Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Sucu’nun görevden alınmasının gerekçesi nedir? Alınmasında ‘Butto modeli’ başörtüsü takmasının ve özellikle ‘Türban İslam’ın ön şartı değildir’ sözlerinin etkili olduğu iddiaları doğru mudur?” diye sordu. Ayhan, Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.
ANKARA Milliyet

Bakan Koca o görüntüleri paylaştı: Bu ülkeyle gurur duymak için çok nedenimiz varSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hollanda'da bir televizyon kanalının, Türkiye'deki sağlık ekiplerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı uygulamak için yaptığı çalışmaların örnek gösterildiği haberini paylaşarak, "Bu ülkeyle gurur duymak için çok nedenimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet