Geri Dön
GündemOrmanlara yapay zekâyla izleme

Ormanlara yapay zekâyla izleme

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, iklim değişikliği ve kuraklığın ormanları da vurduğunu, 20 yıl içinde ormanların gördüğü zararın yüzde 60 oranında arttığını açıkladı.

Ormanlara yapay zekâyla izleme

 

ÖNDER YILMAZ Ankara

Çelik, TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda özetle şunları söyledi:

ZARAR ARTIYOR: İklim değişikliği neticesinde son 10 yılda 17 milyon metreküp ağaç servetine tekabül eden 1.6 milyon hektar orman alanı kar, rüzgâr, heyelan, taşma, kuraklıktan zarar gördü. Bu rakam ile 20 yıl önceki verilerimiz arasında yüzde 60’a yakın bir artış olduğunu gözlemledik. Su kıtlığı ve kuraklık nedeniyle hastalık ve böcek zararları arttı, bu etkenlerin devam etmesini de beklemekteyiz.

YANGINLAR ARTACAK: Sıcaklığın artışıyla orman yangınlarının artması bekleniyor. Her 10 yılda ortalama yangın sayımız artıyor. Bir önceki seneye göre yüzde 50 artış var, 2019’da bin 970 adet yangınımız varken, 2020’de 3 bin 100’ü geçti.

BÖCEĞİ BÖCEĞE YEDİRME: İklim değişikliğinin etkisiyle oluşan zararlılarla mücadelede böceği böceğe yedirmek gibi metodumuz var. Özellikle kabuk böceklerinde, dişisinin kokusunu yayarak erkek böcekler ona gelir, ona gelince de kutucuğun içine düşerler, tuzak kuruyorlar yani. Karınca kolonilerini kullanıyoruz. Faydalı organizmaları üreterek böceklerin olduğu ormanlara bırakıyoruz. Bursa’daki kayın kızıl kuyruk tırtılını bu yöntemle orman kesmeden böceği bitirerek kurtardık.

Ormanlarımızı ilaçlayarak değil de doğal yolla koruyoruz.

YAPAY ZEKA İLE İZLEME: Orman ekosistemini yapay zekâyı kullanarak izliyoruz. Toprak örneklemesi ve analizini, meteoroloji gözlemeleri, vejetasyon ve biyolojik çeşitlilik, fenolojik gözlemler, hava kalitesi, ibre ve yaprak kayıp durumları dâhil hepsini izliyoruz.

Ahşap bina teşvik edilecek

Türkiye’de rekabetçi, enerji verimli ahşap binaların teşvik edilmesi projemiz 3,8 milyon dolar dış kaynaklı ve hibe ile yürüyor. Ahşap bina oranını 2030’da 532 bin metrekare yani binde 4’e, 2040’da da 3 milyon metrekare inşaat alanına yani yüzde 3’e çıkarmayı hedefliyoruz. Ahşap eşit kalınlıktaki betondan 15, çelikten 390 kat fazla ısı yalıtımı sağlıyor. Çelik ve betonla ısınmak için 2 ile 2,5 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyoruz. Ahşap, çelikten yüzde 35, betondan yüzde 60 daha hafif ve mukavemeti fazla.

Milliyet'te Gündem (17 Mayıs 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet