Geri Dön

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Otomotiv sanayi, bu yıl üretim ve ihracatta tüm zamanların rekorunu kırmaya hazırlanırken, bunda en büyük pay binek otomobilin oldu. OSD Başkanı Önen, gelecekte yeni projelerin garantiye alınabilmesi için iç pazarda ticari araç satışlarının desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Bu yılın ilk yarısında toplam üretimini yüzde 20, ihracatını ise adet bazında yüzde 29 artıran Türkiye otomotiv sanayi, bu hızla gerek üretim gerekse de ihracatta tüm zamanların rekoruna imza atmaya hazırlanıyor. Yılsonunda 27 milyar dolarlık ihracata ve 1 milyon 700 bine yakın üretime ulaşma hedefi koyan otomotiv sanayi, bunu, yeni modeller sayesinde özellikle “binek otomobil”e borçlu olacak. Nitekim ilk yarıda otomobil üretimi yüzde 36 artarken, otomobil ihracatı da yüzde 48 artış kaydetti. Bununla birlikte adet olarak da binek otomobil ihracatı, toplam araç ihracatının dörtte üçünü oluşturdu.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, Avrupa pazarlarındaki istikrarlı büyümenin sürmesi ve Türkiye’de üretimlerine başlanan yeni modellerin, gerek üretim gerekse de ihracatta rekora gidişi hızlandırdığını belirtti. Yıl sonunda toplam üretimin 1 milyon 650-1 milyon 700 bin civarına ulaşmasını hedeflediklerini anlatan Önen, bunun 1 milyon 350 bin adedini ihraç ederek 27-28 milyar dolar civarında bir gelir elde edilmesini beklediklerini söyledi. Böylelikle otomotiv sanayinin ihracat ve üretimde, bugüne kadarki en büyük değere ulaşacağına dikkati çeken Önen, bunun gerçekleşebilmesi için de, üretim sürecinin kesintiye uğramaması, dolayısıyla çalışma barışının korunması gerektiğini kaydetti.

İç pazar önemli

Kudret Önen, bu yıla kadar sürekli büyüyen kapasite kullanım oranının, bu yılın ilk 6 ayında otomobilde yüzde 100’e, hafif ticari araçlarda yüzde 81’e ulaştığını, ancak ağır ticari araçlarda yüzde 46’da kaldığını belirtti. Sürdürülebilir şekilde büyüyen bir iç pazarın, uluslararası boyutta rekabetçilik açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Önen, 2017’nin Ocak-Haziran döneminde toplam satışların yüzde 9 düştüğünü, ancak AB pazarlarındaki istikrarlı büyümenin sürmesi ve yeni modellerin, üretimin artmasını sağladığını hatırlattı.

Yılın ilk yarısında toplam pazar yüzde 9 daralmayla 411 bin adet olurken, otomobil satışlarının yüzde 10 daraldığını vurgulayan Önen, iç pazardaki daralmanın sürdüğünü anımsattı. Önen, “Pazar tüm segmentlerde daralıyor. Özellikle ağır ticaride kapasite kullanım oranı çok fazla düştü ve pazar son iki yılda yüzde 58 küçüldü” dedi.

Yeni yaklaşım

Türkiye’de üretim kapasitesinin, mevcut üreticilerle önemli büyüklüğe ulaştığını, fabrikaların maksimum kapasitede üretim yaptığını da vurgulayan OSD Başkanı Önen, “Fabrikalar sona dayandı. Artık yeni, sıfırdan yatırımlara ihtiyaç var. Bunun için de Türkiye olarak farklı teklifler masaya koyabilmemiz, yeni yaklaşımlar içinde olmamız gerekli” ifadelerini kullandı.

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Ticariye destek gerek

Azalan hafif ticari araç satışları ve ağır ticari araç üretimine bir çözüm getirilmesinin şart olduğuna değinen OSD Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “Ticari araçlara bulunacak acil çözümle pazar geliştirilmezse, yeni yatırımlara gidilmesi olasılığı düşüyor. OSD olarak önerimiz, öncelikle yaşlı araçların parktan çekilmesi, ticari araç satışlarının desteklenmesi ve daha önce de dile getirdiğimiz ticari araç kiralama sistemi için gerekli şartların oluşturulması” diye konuştu.

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Türkiye’nin ticari araç üretiminde Avrupa’nın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını hatırlatan Önen, Ankara’da ilgili bakanlıklarla toplantılar yapıp önerilerini sunduklarını, yanıt beklediklerini söyledi. İç pazardaki ticari araç satışlarının artırılmasının, gelecekteki projeler açısından önemli olduğunu ifade eden Öner, “Türkiye’de üretilen hafif ticari araçların yüzde 80’i, ağır ticarilerin de yüzde 47’si ihraç ediliyor. İç pazarda bu araçların satışlarının desteklenmesi, yeni projelerin ülkemize gelmesi konusunu da etkileyecek. Dönemi atlatmak için, mobilya ve elektronikte olduğu gibi bir destek yapılabilir” dedi.

Hyundai’nin hibriti Ioniq Türkiye’de

Hyundai’nin yenilikçi hibrit modeli Ioniq, Türkiye’de de satışa sunuldu. Türkiye’ye iki farklı donanım paketiyle getirilen Ioniq’in fiyatları, 123 bin 900 TL’den başlıyor.

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Sadece hibrit ve elektrikli olarak sıfırdan geliştirilip üretilen Ioniq, yakıt verimliliğinin yanında etkileyici tasarımı, konforu ve teknolojik donanımlarıyla da dikkat çekiyor. Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, gelecekte alternatif yakıtlı otomobillerin ciddi bir paya ulaşacağını hatırlatarak, “Hyundai olarak bizler de hibrit segmentine son derece kaliteli ve iddialı bir modelle giriş yapıyoruz. Ioniq Hybrid, hem segmentinin hem de markamızın en şık ve estetik modellerinden. Bu yüzden Ioniq modelindin bu yıl 500 adet satmayı hedefliyoruz” dedi.

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

1.6 lt benzinli motora ek olarak 43.5 beygirlik bir de elektrik motoruna sahip olan Ioniq, böylelikle toplamda 141 beygirlik güce ulaşabiliyor. Çift kavramalı 6 ileri DCT otomatik şanzımanla eşleştirilen otomobil, aerodinamik yapısı sayesinde çok düşük yakıt tüketimine ulaşabiliyor. Bu miktar, fabrika verilerine göre ortalama 100 km’de 3.9 lt.

Akıllı telefon kullanıcılarının büyük çoğunluğu için “Catering”, “Apple CarPlay” ve “Android Auto” dahil bir çok gelişmiş konfor, rahatlık, güvenlik bağlantı özelliklerini bir arada sunan Ioniq, 8 inç navigasyon ve bilgi eğlence sisteminin yanı sıra “Arka Çapraz Trafik Uyarısı” ile “Acil Fren”, “Şerit Takip/Ayrılış Uyarısı” ve “Kör Nokta Algılama” sistemlerine de sahip.

Citroen’den iki yeni versiyon

Citroen, hafif ticari araç sınıfındaki yeni modeli Jumpy Panelvan’ın ardından, serinin 8+1 kişilik Jumpy Space ve SpaceTourer versiyonlarını da Türkiye’de satışa sundu. Jumpy Space 101 bin 150 TL’den, Jumpy SpaceTourer ise 108 bin 650 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Geçen ay satışına başlanan yeni Jumpy Panelvan’dan sonra bu modelin “Space” ve “SpaceTourer” versiyonları da pazara sunuldu. 8+1 araç segmentindeki Jumpy Space ile SpaceTourer’da, Euro 6 normlarını karşılayan 1.6 lt BlueHDi motor, 6 ileri manuel şanzıman ile beraber sunuluyor.

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Her iki araçta da 8+1 kişilik yolcu kapasitesi bulunurken, Jumpy Space’te yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, sökülebilir 2. ve 3. sıra koltuklar, soğutmalı üst torpido gözü, sürgülü açılabilen sağ ve sol 2. sıra camlar, sağ sürgülü yan kapı standart. SpaceTourer’daysa, ek olarak bel destekli sürücü koltuğu, 2. ve 3. sıra koltuklarda harita okuma lambaları, kapaklı alt torpido gözü var.

Auris Hybrid’in fiyatı açıklandı

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Türkiye’de Toyota’nın hibrit model yelpazesine yeni eklenen Auris Hybrid, ÖTV teşviğiyle birlikte 99 bin 950 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Konforlu ve keyifli bir sürüş sunan Auris Hybrid, markanın en popüler hibrit modellerinin başında geliyor. 99 beygirlik 1.8 lt benzinli motor ve 82 beygirlik elektrikli motorun bir arada bulunduğu Auris Hybrid, toplamda 136 beygir güce çıkabiliyor. Bununla birlikte Auris Hybrid’in yakıt tüketimi, fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 4.1 lt. Auris Hybrid, Türkiye’de üç farklı donanım paketiyle sunuluyor.

Yeni InsIgnIa tam not aldı

Otomotiv rekora ‘binek’le gidecek

Opel’in tamamen yeni Insignia modeli, Euro NCAP çarpışma testlerinde en üst derece olan “5 yıldız”ı almayı başardı. Opel’in yeni nesil amiral gemisi, yetişkin ve çocuk yolcu güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik destek sistemleri gibi tüm kategorilerde yüksek puanlar aldı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, “Euro NCAP’ten gelen övgüler, yeni Insignia’da sunulan her güvenlik teknolojisinin anlamlı bir bütün oluşturduğunu gösteriyor. Aracımız, sınıfında en fazla teknolojik özelliği sunan model olarak öne çıkıyor” dedi. Yeni Insignia Grand Sport, 122 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.


D-100 Karayolu'nda facianın eşiğinden dönüldüMaltepe D-100 Karayolu'nda kamyonet, bir otomobilin çarpması sonucu devrildi. Olayda bir kişi hafif yaralanırken kaza nedeniyle yoğun trafik oluştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber