Geri Dön

Özel güvenlik ihbarda bulundu, polis müdahale etti

Özel güvenlik görevlileri ile polisin iş birliği sayesinde 6 ilde 9 ayda yapılan çalışmalarla 1150 şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Özel güvenlik ihbarda bulundu, polis müdahale etti

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, özel güvenlik görevlileri ile genel kolluk arasındaki iletişim, iş birliği ve koordinasyonu artırmak amacıyla Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 1 Nisan 2019'da pilot il olarak İstanbul'da uygulamaya konulan "Genel Kolluk-Özel Güvenlik İş Birliği ve Koordinasyonu Uygulaması (KAAN)" kapsamındaki çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda KAAN uygulaması, yılbaşı itibarıyla Adana, Antalya, Ankara, Bursa ve İzmir'de de hayata geçirildi.

 

40 BİNİ AŞKIN PERSONEL EĞİTİLDİ

KAAN'ın uygulamasının verimliliğini artırmak amacıyla özel güvenlik görevlileri ile genel kolluk personeli eğitimlere alındı.

Söz konusu uygulamanın hayata geçirildiği 6 ilde yapılan eğitimlere bugüne kadar 38 bin 746 özel güvenlik görevlisi ve 1953 genel kolluk personeli katıldı.

 

ÖZEL GÜVENLİK İHBARDA BULUNDU, POLİS ANINDA MÜDAHALE ETTİ

Pilot il İstanbul'da özel güvenlik görevlilerinin, başta asayiş, narkotik ve kadına şiddet konuları olmak üzere karşılaştıkları önemli olayları KAAN uygulaması kapsamında oluşturulan iletişim kanalları üzerinden genel kolluğa bildirdikleri anlaşıldı. Bu sayede kolluk kuvvetlerinin, olaylara hızlı bir şekilde müdahale etmelerine imkan sağlandı.

Eğitim çalışmaları çerçevesinde İstanbul'da 16 bin 976'sı özel güvenlik görevlisi, 507'si kolluk kuvveti olmak üzere 17 bin 483 personele eğitim verildi.

İstabul'da geçen yıl nisan ayından 7 Ocak 2020'ye kadar 1436'sı gerçek olmak üzere 2 bin 55 ihbar yapıldı, bu ihbarlar sonucu 1150 kişiye işlem yapıldığı tespit edildi.

 

24 İL DAHA UYGULAMA KAPSAMINA ALINACAK

KAAN uygulamasının tüm illere yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar da devam etti.

Bu kapsamda, 16-17 Ocak'ta Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı koordinasyonunda 24 ilin emniyet müdürlüğüne bağlı özel güvenlik şube müdürlüklerinden sorumlu il emniyet müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin katılımıyla Ankara'da toplantı yapıldı.

KAAN uygulamasının işleyişiyle ilgili sunum yapılan toplantıda, personele eğitim verildi.

Söz konusu 24 ilde uygulama kapsamına alınacak özel güvenlik görevlileri ile genel kolluk personeline şubat ayında eğitimler verilecek.

İstanbul'da bir restorana silahlı saldırıİstanbul Maltepe’de bulunan bir kafe henüz kimliği belirsiz kişiler tarafından kurşunladı. Saldırı sonucu 3 kişi yaralandı. Mekan sahibi, gazetecilere saldırıp tehdit etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber