Geri Dön
GündemPatlayıcı beklerken yakalandılar

Patlayıcı beklerken yakalandılar

İstanbul’u kana bulamak isteyen DAEŞ hücresi MİT takibiyle çökertildi. Suriye’den giriş yaptığı belirlenen hücrenin Ramazan ayında bombalı bir saldırı gerçekleştirmek amacıyla patlayıcı beklerken yakalandığı öğrenildi

Patlayıcı beklerken yakalandılar

Ferit ZENGİN/İSTANBUL  - MİT ve Emniyet’in ortak düzenlenen operasyonuyla Afgan ve Çeçen uyruklu 14 kişilik DAEŞ hücresi saldırı hazırlığı yaparken çökertildi. MİT İstanbul Bölge Başkanlığı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışması sonrası gerçekleşen operasyon İstanbul’un 4 ilçesinde 8 ayrı adreste gerçekleşti. Suriye’deki unsurları aracılığıyla terör örgütü DAEŞ’in ramazan ayı içerisinde İstanbul’da kanlı bir saldırı planı yaptığını ve saldırıyı gerçekleştirecek hücrenin geçtiğimiz haftasonu Suriye sınırından kaçak yollarla yurda giriş yapıp İstanbul’a ulaştığı bilgisine erişen MİT kontrterör ekipleri, bilgi ve tespitleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şube ekipleriyle paylaştı.

Örgütün çatışma bölgelerinde bulunup sabotaj ve bomba eğitimi ile meskun mahal çatışma eğitimi aldıkları ve patlayıcı madde bekleyişinde oldukları öğrenilen Çeçen ve Afgan uyruklu 6 kişilik çekirdek hücrede bulunan teröristlerin tespit edilen kimlik bilgileriyle, kaldıkları adresleri polisle paylaşan MİT ekiplerinin verdiği bilgilerle dün gece sabaha karşı TEM ekiplerince 14 örgüt mensubu şüpheli şahıs yakalanıp gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürek sorguya alınan 6 sı eylemci, 8’i keşifçi ve yardım yatakçı 14 DAEŞ mensubunun yapılan ilk sorgu ve takipatlarında, yapmayı amaçladıkları sansasyonel saldırının planının örgütün Suriye’de bulunan mensupları tarafından yapıldığı belirlendi. Polisin hücreye ve bağlantılarına yönelik çalışması devam ediyor.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet