Geri Dön
GündemPeki biz ne yapacağız?

Peki biz ne yapacağız?

Burun buruna yaşıyoruz ama şiddete karşı ne yapacağımızı bilmiyoruz

Peki biz ne yapacağız?

MELTEM GÜNEŞ Ankara - Her yerde, her saatte, her türlü şiddete tanıklık etmemizin büyük olasılık olduğu şu günlerde, vatandaşlara şiddete uğrayan birini gördüklerinde nasıl bir yol izleyeceklerini sorduk. Verilen yanıtlar, vatandaşın şiddete karşı duyarlı ancak bu tip durumlarda ne yapabileceğini tam olarak bilmediğini ortaya koydu. Aile içi şiddete tanıklık ise vatandaşı en çok ikilemde bırakan konulardan biri. Şiddete uğranıldığında ya da şiddete tanıklık edildiğinde ilk akla gelen ise “polisi” aramak.

Halil İbrahim Yavuz (68- emekli): Ne yapmamız gerektiğini tam bilmiyoruz, müdahale etmeye çalışırız. Gözüm alırsa, ayırmaya kalkarım. Telefonla haber verilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bunun için bir numara, öyle bir şey var herhalde ama tam bilmiyorum. Göze alamazsam, adamın şiddeti varsa 155’i ararım. Şiddeti gösteren kişi, deli gibi bir davranışta falan bulunuyorsa belki biz de korkabiliriz.

Enes Kaytan (18-üniversite öğrencisi): Şiddete müdahale etmeye çalışırım, müdahale ederken de ilgili birimlere mesela polise haber veririm. Onlar gelene kadar da şiddete uğrayan ve şiddet gösteren kişileri olay yerinde tutmaya çalışırım. Yaşadım böyle bir olay. Birkaç ay oldu, parkta kuzenlerimle vakit geçirirken bir aile geldi, erkek, kadınlara yüksek sesle konuşuyordu. Önce aile içi mesele diye karışmak istemedik, sonradan fiziksel şiddete dönünce müdahale ettik. Müdahale etmeden önce de zaten polise haber vermiştik. Olay yerinde tutmaya çalışsak da maalesef kendi aralarında kapatıp, ileri seviyeye taşımamak için olay yerinden ayrıldılar. Polis dışında olaylara müdahale edecek numara ve uygulamalardan haberim yok. Yakın bir arkadaşıma yönelik bir şiddet de olsa anında tepki gösterir, duygusal olarak yanında olduğumu hissettiririm.

Peki biz ne yapacağız

Ayşenur Karamanlı (16-lise öğrencisi): Günümüzde kadınlar hem sözlü hem de fiziksel şiddete uğruyor bunu önlemek için polisi ararım. Geçen gün bir kafede oturuyordum bir kadın sözlü olarak tacize uğradı, o an karışmak istemedim bir şey yapmadım, bunun nedeni erkekten korkmam oldu. Dış görünüşü de çok değişikti o an bana da bir şey yapabileceğini düşündüm. Apartmanda olduğu zaman ailem hemen müdahale edip polisi arıyor, önce şiddet gören kadının yanına gitmeye çalışıyoruz. Yardım çağırmak için kullanılan uygulamalardan KADES’ten haberim var.

Fatma Albayrak (26-yüksek lisans öğrencisi): Şiddete uğrayan birini gördüğümde ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Tabii ki bir şeyler yapmak istiyoruz ama maalesef insan kendi başına da bir şey geleceğinden korkuyor. Bu zamana kadar böyle bir olaya şahit olmadım, bazen üst kat ya da alt kat komşumuzda bağrışmalar duyduğumuzda bile tüylerimiz diken diken oluyor ve kendi kendime diyorum ‘ne yapacağız, bana olsa ne olur’. Kavgalar olduğu zaman polis müdahalesi olması gerektiğini düşünüyoruz. Dışarıdaki olayda hemen polisi ararım ama olay komşu olursa daha farklı bir tavır sergiliyoruz, aile içi oluyor, ‘karışmamamız gerekiyor’ diye düşünüp, ortalığı velveleye verme durumunu bize yansıtabilirler diye korkup, olduğu gibi bırakabiliyoruz. Ama yakın bir arkadaşım olsa çok daha farklı bir yol izlerim, tavrım daha net ve kesin olur. Polis dışında arayabileceğim numaralar hakkında ise fazla bilgim yok.

Sevil Hanım (58-emekli öğretim üyesi): Şiddete uğrayan birini gördüğümde müdahale ederim, aramam gereken yeri ararım. Şimdiye kadar bir olaya şahit olmadım ama telefonla yardım isteyeceğimi biliyorum, 112’yi ararım. Bunun dışında haberlerden takip ettiğimiz kadarıyla başka numaralar da var ama telefonumda kayıtlı değil. Şiddete uğrayan kişi yakınım olsa yine polisi çağırırım, yalnız da bırakmam. Aile içi şiddet de olsa kayıtsız kalmam, bizim başımıza da ne gelir belli olmaz. İstanbul’da metro istasyonunda gördük bir kişinin psikopatlığını, ruhsal yönden hasta insanlar dolaşıyor toplumda.

Peki biz ne yapacağız

Abdullah Çekiç (50-ressam): Bir şiddet olayı gördüğümde müdahale ederek ayırmaya çalışırım ama mantıklı olan ilk etapta polisi aramamız. Ondan sonra mümkün olduğu kadar fiziksel değil de sesle müdahale etmek lazım. Vatandaşın elinde bıçak mı var, niyeti ne, olayın içeriği ne bunu da bilmek lazım. Bu yaklaşımı daha mantıklı buluyorum bazen olaylar çok başka yönde de olabiliyor. Ama mümkün olduğu kadar vatandaşın elinde silah, bıçak varsa eşine tehlikeli bir müdahale gerçekleştirecekse, gerekildiği müddetçe yardımcı olmak lazım. Geçen gün kendi yakınımla komşusu park yüzünden kavga etti, çok basit bir konu. Birbirlerine fiziksel olarak şiddet uygulamışlar. Yakınımın eşi de ‘yardım edin’ diye bağırıyor. Apar topar çıktık, vatandaş da silah arıyormuş arabasında, silahını bulamamış.

Zeynep Belkaya (45-ev hanımı): Şiddet olayına şahit olsam ilk önce polisi ararım, sonra yardıma koşmaya çalışırım. Şiddete uğrayan bir yakınım olsa yine önce polisi ararım, ben de karşı koyarım, müdahale ederim. Apartmanda aile içi bir şiddete tanık olsam ilk önce konuşmaya çalışırım, neyin ne olduğunu anlamaya çalışırım ondan sonra gerekeni yaparım.

Durmuş Çankaya (46-serbest meslek): Şiddete tanık olduğum zaman ne yapacağımı bilmiyorum. Müdahale etmek isteriz ama çok edemiyoruz çünkü insan tedirgin oluyor, polisi ararım. Bir yakınım, tanıdığım, apartmandaki komşum şiddete uğrasa müdahale ederiz tabii ki. Yabancı olunca, sokakta yaşanan olayda insan daha farklı davranabiliyor.

İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Ukrayna - Rusya krizinde flaş gelişme: Türkiye devreye giriyor!
Belediyede rüşvet skandalı! Suçüstü yakalanan isme bir şok daha
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
Gündeme bomba gibi düşen Fatih Terim iddiası! Başkanlık...
Meslekten atılmıştı! Yeni görevi bu oldu
Kıskançlık krizi mi patlak verdi? Hande Erçel'den açıklama
Son 72 yılın en yoğun kar yağışı! Hafta sonu daha da kuvvetli olacak
Başhekim sekreteri hakkında karar! Acı çeken hastanın görüntülerini...
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler