Geri Dön

Pera Film’den Dünya AIDS Günü seçkisi

Pera Film, Dünya AIDS günü kapsamında ‘Buradayım II’ başlıklı bir film programı sunuyor.

Geçtiğimiz sene ilki gerçekleştirilen program, günümüzde hala bir tabu olan HIV virüsü ve AIDS ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla sunuluyor. Seçki, 9 Aralık’a kadar devam edecek. Gösterilen yapımlar arasında Derek Jarman’ın, kendisine AIDS tanısı konulmasının ardından tuttuğu günlükler aracılığıyla AIDS ile kişisel deneyimlerini aktardığı ‘Mavi’; Pedro Almodóvar’ın Bette Davis, Gena Rowlands ve Romy Schneider’e adadığı ‘Annem Hakkında Her Şey’, Matt Wolf’un avangard besteci ve söz yazarı Arthur Russell’a dair etkileyici bir portre sunduğu belgeseli ‘Asi Kombinasyon: Bir Arthur Russell Portresi’ de bulunuyor.

Programda ayrıca 1988’de kurulan ve günümüzde AIDS ve HIV virüsü konularında farkındalığı arttırmaya amaçlayan çağdaş sanat organizasyonu Visual AIDS’in, aktivizmde sanatın etkisini vurgulayan altı kolektifin ürettiği videolardan oluşan seçkisi Alternatif Sonlar, Aktivist İsyanlar da yer alıyor. Seçki, Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz olarak sunuluyor.

'Polis defalarca başıma vurdu' dedi! Nezarethaneden akılalmaz görüntüİstanbul Esener’de maske tartışması sonrası gözaltına alınan kişi, polisin kendisini darp ettiğini öne sürerek şikayette bulundu. Ancak polis merkezinin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıkınca herkes şoke oldu. Gözaltına alınan kişinin nezarethanenin demir kapısı ve parmaklıklarına defalarca kafasıyla vurduğu saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet