Geri Dön

'Pis Fenerli' ağır tahrik sayıldı!

Galatasaray- Bursaspor maçını izlemeye giden 19 yaşındaki Uğur Fakılı’nın bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin görülen davada sanık Muhammed Yakup İtmiş ‘kasten öldürme’ suçunu haksız tahrik altında işlediği gerekçesiyle müebbetle yargılanırken ceza indirimi alıp 12,5 yıla çarptırıldı. Mahkeme heyeti ölen Fakılı'nın sanık İtmiş'in üzerindeki Real Madrid formasını Fenerbahçe forması sanıp 'Pis Fenerli" demesini haksız tahrik saydı.

'Pis Fenerli' ağır tahrik sayıldı!

Mecidiyeköy'de 2 Eylül 2012’de çıkan kavgada 19 yaşındaki Uğur Fakılı'nın bıçaklanarak öldürülmesine ilişkin savcılık Muhammed Yakup İtmiş hakkında müebbet hapisle, diğer iki sanığın ise ‘kasten öldürmeye yardım etme’ suçlarından 15 yıla kadar cezalandırılması istemiyle dava açmıştı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık Muhammed Yakup İtmiş, ölen Uğur Fakıllı’nın babası İsmail Fakıllı, annesi Nurgül Fakıllı katıldı.

“EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALARINI TALEP EDİYORUM”

Son sözleri sorulan baba İsmail Fakıllı “Kavgayı başlatan oğlum değildir. Sanıklar kendi aralarında konuşmuşlardır. Bir şekilde oğlumun da içinde bulunduğu grup hakkında olumsuz beyanda bulunmuşlardır. Bu yüzden de oğlum onları uyarınca sanıklar birlikte oğlumu öldürmüşlerdir. Cezalarını talep ediyorum” dedi. Anne Nurgül Fakıllı ise “Oğlum Murat Çelikbaş’la kavga ederken tutuklu sanık kavgaya karışarak üçü birlikte oğlumu öldürmüşlerdir. En ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

‘ÖLENİN AİLESİNE SABIR DİLİYORUM’

Sanık avukatı Mehmet Fehim Güneş mahkemenin vereceği kararda en alt sınırdan ceza verilmesini ve sanığın kimliği belli olmasına rağmen olaydan sonra kendiliğinden teslim olması nedeniyle tahliye talep etti. Sanık Muhammed Yakup İtmiş son sözünde “Ölenin ailesine sabır diliyorum. Tahliyemi talep ediyorum. Adaletinize güveniyorum” dedi.

MAHKEME HAKSIZ TAHRİK DEDİ

Dosyayı karara bağlayan mahkeme sanıklar Murat Çelikbaş ve Uğur Yavuz’un ‘kasten öldürmeye yardım etme’ suçunu işledikleri sabit olmadığından beraatlerine karar verdi. Mahkeme sanık Muhammed Yakup İtmiş hakkında ise ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanığın suçu haksız tahrik altında işlediğini gerekçe göstererek cezayı 15 yıla indirdi. Sanığın duruşmalardaki iyi halinin göz önüne alan mahkeme sonuç olarak 12,5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmederek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

“AHİME GİDECEĞİM”

Mahkemenin kararına isyan eden baba İsmail Fakıllı yaptığı açıklmada “Bize burada adeta bir Nejat Uygur tiyatrosu uygulandı. Yine gülen hep komedi işleyenler oldu. Biz yine mağdur olduk. Ben mahkemeye ilk günden beri güvenmiyordum. Bu güvensizliğimde haklı çıktı. Karara itiraz edeceğim. Avrupa İnsan Hakları’na gerekirse Meclis Komisyonuna kadar gideceğim.x

AKŞAM

Faz 3 gönüllü aşılamalarında ikinci merkez Kocaeli olduÇin'de geliştirilen aşının geçtiğimiz hafta Türkiye'de başlayan Faz 3 klinik araştırmalarında gönüllü uygulamaları için ikinci merkez, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi oldu. İlk olarak geçtiğimiz hafta Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başlanan gönüllü aşılamalarında, şimdiye dek 23 sağlık çalışanının aşılaması tamamlandı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de ilk olarak yüksek risk grubundaki gönüllü sağlık çalışanları aşılanacak, merkezde günde 10 gönüllüye aşı yapılması planlanıyor. Demirören Haber Ajansı merkezde ilk gönüllüye yapılan aşılamayı yerinde görüntüledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber