Geri Dön

Piyango bu köye vurdu!

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde yaklaşık 1 milyar ton bakır madeni rezervinin bulunduğunun belirtilmesi bölgede yaşayan halkı sevindirdi

Piyango bu köye vurdu!

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, ilçenin maden kaynakları bakımından zenginliğe sahip olduğunu belirterek, “Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün araştırmaları sayesinde ilçemizde ülkemizde büyüklük bakımından birinci sırada yer alabilecek bakır madeni tespit edildi. Böylece bölgenin dünya çapında bir bakır rezervine sahip olduğu uzmanlarımızın araştırmaları sonucunda ortaya çıktı. Haberi duyduktan sonra inceleme yapmak üzere bölgeye geldik ve yetkililerimiz burada güzel haberleri ve bilgileri verdiler” diye konuştu.
Hüyüklü köyündeki bakır madeninin kısa sürede işletmeye alınmasını beklediklerini dile getiren Aydoğan, bölge insanının da bu zenginlikten yararlanacağına inandığını vurguladı.

1 milyar ton bakır rezervi
Muhtar Fatih Aslan ise köyde 20-30 yıl önce maden araştırmaları yapıldığını anlattı. Aslan, “Bölge halkı olarak çok sevindik. Bu çalışma köy halkının ‘umudu’ oldu” dedi. Önceki gün, MTA’nın Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü köyü ile Elbistan ilçesi arasında kalan bölgede, “Kahramanmaraş-Osmaniye Polimetal Maden Aramaları” projesi kapsamında 5 yıldır sürdürdüğü rezerv arama çalışması sonucu yaklaşık 1 milyar ton porfiri bakır bulunduğu açıklanmıştı.

İzmir-Adana uçağında maske kavgası!İzmir - Adana seferini yapan yolcu uçağında, 3 yolcu ile Bergama Belediyespor deplasmanından dönen Kozanspor FK futbolcuları arasında maske yüzünden arbede yaşandı. Bir kadın yolcunun "Yeter ya" diyerek çığlık attığı arbedeyi, kabin görevleri ayırmaya çalıştı. Adana Havalimanı'na iniş öncesi yaşanan olay, başka bir yolcu tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet