Geri Dön

PKK ‘Sincar’dan çekiliyor’ iddiası

Türkiye’nin operasyon için hazırlık yaptığı Irak’ın, Kuzey Suriye sınır hattındaki Sincar bölgesini kontrol altında tutan PKK, “güvenliğin sağlandığı” gerekçesiyle bölgeden çekilmeye başladığını açıkladı. Ankara ise terör örgütünden gelen açıklamaya karşı ihtiyatlı yaklaşıyor.

3 Ağustos 2014’te Şengal kasabası ve çevresini işgal eden DAEŞ’in bölgeden temizlenmesi sırasında verdiği mücadeleyi gerekçe gösteren terör ögütü, iki yıldır bölgenin büyük bölümünü kontrol altında tutuyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, PKK’nın bölgeden temizlenmesi amacıyla kara ve hava operasyonu yapılacağını açıklaması ve Irak yönetimi ile görüşmeler yapılması sonrasında, Irak hükümeti de terör örgütü üzerindeki baskıyı artırdı. Bölgede çemberin giderek daralması üzerine örgüt bir süredir bölgeden çekilmek için Irak yönetimi ile görüşme halindeydi. Varılan anlaşma sonucu terör örgütü, bölgeden çekilmeye başladığını açıkladı. Silahlı gruplarının bir bölümünü Kandil ve Süleymaniye bölgesine çeken terör örgütü, yazılı bir açıklama yaparak Sincar’dan çekildiğini duyurdu.

Ankara temkinli

Ankara ise PKK’dan gelen açıklamaya karşı ihtiyatlı. Kaynaklar, terör örgütünün “çekiliyoruz” görüntüsünü dünya kamuoyunu etkilemek için verdiğini söyledi. PKK’nın Afrin’de YPG adıyla örgütlendiği gibi, burada da YBŞ adını kullandığını belirten kaynaklar, Ezidilerin zorla “askere” alındığını ve silahlı eğitim verildiğini, PKK’lıların YBŞ’de görev aldığını vurguladı.

Stajının son gününde kazada ölen üniversiteli toprağa verildi!Sakarya’da dün stajının son gününde kazada hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Hakan Altun (22), gözyaşları içerisinde toprağa verildi. Cenaze öncesi bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenilen anne Fatma Altun fenalaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet