Geri Dön
GündemPolisten kopyala yapıştır savunma

Polisten kopyala yapıştır savunma

Gezi sürecinde Doğukan Bilir’in dövülmesiyle ilgili açılan soruşturmada şüpheli üç polisin verdikleri ifadelerin birçok bölümünün ‘kopyala-yapıştır’ yoluyla oluşturulması dikkati çekti.

Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz ile aynı dakikalarda ve aynı sokakta üniversite öğrencisi Doğukan Bilir’in dövülmesi ile ilgili soruşturmada şüpheli polisler 10 ay sonra ifade verdi. Polislerin farklı kentlerde verdikleri ifadelerin birebir aynı olması ve birçok bölümünün “kopyala-yapıştır” yoluyla oluşturulması dikkati çekti. Görüntü kayıtlarına göre Bilir’e coplarla vurdukları görülen Şaban Gökpunar, Selçuk Bal ve Hüseyin Engin, ifadelerinde Bilir’i dövmediklerini ileri sürdü.
Ankara’da trafik polisi olarak görevlendirilen Selçuk Bal ifadesinde şunları söyledi:
“Elindeki cisimle bana vurabileceğini düşünerek şahsa zarar vermeden yakalayıp gözaltına almak için, sakatlanmayı göze alarak omzumla ve vücudumun yan kısımlarıyla durdurarak şahsı yakaladım. Gözaltına almak için zorlandığımı gören Şaban Gökpunar yardıma geldi. Bilir’in direncini kırmak için kısa mesafeden hafifçe cop ile birkaç kez bacaklarına vurdum.”
Gezi eylemleri sırasında polislerle birlikte hareket eden ve göstericileri elindeki meşe odunuyla dövdüğü görüntelenen Serkan Kavak isimli sivil saldırganın Doğukan Bilir’i kovaladığını görmediğini ileri süren Bal, “Görseydim engel olurdum” dedi.
Gökpunar’in ifadesi ise yeni görev yeri olan Aydın’da talimatla alındı. Bal’a yardımcı olmak için sokağa girdiğini ileri süren Gökpunar, “Bilir, arkadaşımdan cüsse olarak daha iri yapılı ve uzun boyluydu. Şahıs bütün gücüyle uğraşıyordu. Ancak Selçuk arkadaşımız direncini kırmak için yasal çerçevede bedeni güç kullanarak, kısa mesafeden coplu ile birkaz kez ayaklarına doğru vurdu” dedi.

İfadeler bire bir aynı
Biri Aydın’da diğeri Ankara’da görev yapan ve ifadelerini de bulundukları illerde veren Bal ve Gökpunar’ın ifadelerinin büyük bölümünün, “kopyala-yapıştır” yoluyla oluşturulması dikkati çekti. Polis memuru Bal, “7-8 kişilik bir grup, Sanayi sokağa girmeye çalıştı. ‘Dağılın dağılın, polis polis’ diye seslenmem sonucu grubun bir kısmı sokağa girmeden geri dönerek kaçtı” derken, Gökpunar da, “7-8 kişilik bir grup Sanayi sokağa girmeye çalıştı. Görevli arkadaşımızın, ‘Dağılın dağılın, polis polis’ şeklinde seslenerek, göstericileri uyarması sonucu grubun bir kısmı sokağa girmeden geri dönerek kaçtı” ifadesini kullandı. Bal’ın, “Bu esnada benim arkamdan gelen, yüzünü tam göremediğim şahsın isminin Serkan Kavak olduğunu, Bilir’i kovalayıp arkasından gittiğini basından gördüm. Göstericilerin arasına karıştıklarından ve sayımızın yetersiz olması nedeniyle takip edemedik” dedi.
Gökpunar da, “Bu esnada yüzünü tam göremediğim şahsı kovalarken arkasından gördüğüm, ismini basından öğrendiğim Serkan Kavak, Bilir’in peşinden gitti. Sayımızın yetersiz olması ve göstericilerin arasına karıştıkları için peşinden takip edip gözaltı işlemi yapamadık” dedi.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet