Geri Dön

Poşet tamam, peki diğerleri? Daha az plastik için siz de bir adım atın

Türkiye, 1 Ocak’tan bu yana plastik poşetlerin ücretli olmasına alışmaya çalışıyor

Poşet tamam, peki diğerleri? Daha az plastik için siz de bir adım atın

Türkiye, 1 Ocak’tan bu yana plastik poşetlerin ücretli olmasına alışmaya çalışıyor. Bu uygulamada önemli bir yol alınmış olsa da plastik tüketimi, poşetlerle sınırlı değil. Birkaç dakika kullanıp attığımız bir pipetin doğada yok olması yıllar alıyor. Peki bireysel olarak plastik tüketimini azaltmak için neler yapabiliriz?

Amerikalı Beth Terry, “Bir kitap okudum ve hayatım değişti” diyenlerden. Terry, 2007’de “Okyanuslarımız Plastiğe Dönüşüyor, Peki Biz?” başlıklı bir makale okurken, makalede ölü bir kuşun karnından çıkan plastik atıkların fotoğrafını görüp, bundan çok etkilenmiş. O günden sonra plastiksiz bir hayata adım atan Terry, insanların bu konuda bilinçlenmesi için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Terry’nin plastik tüketimi, ülkede kişi başına düşen plastik tüketiminin yalnızca yüzde ikisi kadar.

Önerileri var

Bu konuda bir kitap da yazan Terry’nin “myplasticfreelife.com” (plastiksiz yaşamım) isimli bir web sitesi var. Tecrübelerini ve önerilerini bu site üzerinden paylaşan Terry’nin plastiksiz hayat için 100 önerisinden 10’u şöyle:

1 - Tekrar kullanılabilen çantalar taşıyın.

2 - Plastik içermeyen mantaralar kullanın. İçilebiliyorsa matarınızı musluk suyu ile doldurun. Kahve ve çay için de kendi bardaklarınızı kullanın.

3 - Plastik kaplarda satılan yoğurtlardan satın almak yerine evde kendiniz yapın.

4 - Yemekler için tek kullanımlık kapları tercih etmeyin. İş yerinizde de plastik içermeyen çatal, bıçak, tabak gibi ürünler bulundurun.

Sirkeyle temizlik

5 - Paketli ekmek yerine taze ekmek alın, bez torbada, teneke kutu içinde saklayın.

6 - Dondurulmuş gıdaları azaltın. Çoğu karton kutuda bile olsa plastikle kaplıdır.

7 - Evinizi sirke ve suyla temizleyebilirsiniz. 1 ölçek sirkeye 3 ölçek su, çok amaçlı bir temizleyicidir.

8 - Daha az plastik içeren diş fırçası kullanın.

9 - Plastik malzeme satın almanız gerektiğinde ikinci el satın alın.

10 - Doldurulamayan plastik kalemlerden kaçının. Kartuşu doldurulabilen kalemleri tercih edin.

Egzersizle düşür

Terry, ne kadar çok plastik kullandığımızı anlamak ve plastik tüketimini düşürmek için de bir “egzersiz” öneriyor. Egzersiz şöyle yapılıyor:

- Size ait bütün plastik atıklarınızı en bir hafta toplayın.

- Atıkları her hafta için ayrı ayrı toplayın.

- İlk haftayı eskisi gibi geçirin, plastik tüketimini düşürmeye çalışmayın.

- Her haftanın sonunda atıkların fotoğrafını çekin ve onları listeleyin. Ya da tartın.

Poşet tamam, peki diğerleri Daha az plastik için siz de bir adım atın
Korkunç sayılar

- Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) geçen yıl Akdeniz’deki plastik kirliliği ile yayımladığı rapora göre Avrupa’da her yıl açığa çıkan 27 milyon ton plastik atığın sadece üçte biri geri dönüştürülüyor.

- Akdeniz’in açık sularında, deniz tabanınında ve kıyılarındaki atıkların yüzde 95’i plastik. Bu atıkların başlıca kaynağı
ise Türkiye ve İspanya.

66 BİN KAMYON

- Sadece Avrupa’da denize her yıl 150-500 bin ton büyük plastik parçaları atılıyor. 500 bin ton plastik atık, 66 bin çöp kamyonu anlamına geliyor. 5 milimetreden daha küçük plastik parçacıklar da denizlerdeki hayat için büyük tehdit. Bu parçacıklar; havaya, suya,
tuz ve bal gibi gıdalara da karışıyor.

- Sigara izmariti 5, plastik poşet 20, plastik bardak 50, misina ise 600 yılda çözünebiliyor.

- Tüm dünyada denizlere atılan 10 ila 20 milyon ton plastik atığın verdiği zararın ekonomik maliyeti yaklaşık 13 milyar dolar.

Dinlenme tesisi tuvaletinde doğurduğu bebeğini ölüme terk ettiBolu’da, TEM Otoyolu üzerinde bulunan dinlenme tesisinin tuvaletinde doğurduğu bebeği çöpe koyarak ölüme terk ettikten sonra otobüse binip İstanbul'a giden S.E. (39), 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yakalandı. Gözaltına alınan anne, Bolu'ya getirilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber