Geri Dön
GündemPoyrazköy’de tutuklu kalmadı

Poyrazköy’de tutuklu kalmadı

Poyrazköy davasının dünkü duruşmasında 5 tutuklu sanık tahliye edildi. 87 sanıklı davada tutuklu kalmadı. Sanık yakınları büyük sevinç yaşadı.

Poyrazköy’de tutuklu kalmadı

‘Kafes Eylem Planı’, ‘Amirallere Suikast’ ve ‘Gölcük’te ele geçirilen belgeler’e ilişkin davaların birleştirildiği Poyrazköy davasının 5 tutuklu sanığı da tahliye edildi. Balyoz hükümlülerinin de “yeniden yargılama” taleplerine neden olan 5 numaralı harddiske ilişkin TÜBİTAK raporuna konu olan davada tutuklu sanık kalmadı. Tahliye olan sanıklar duruşmada TÜBİTAK raporu gereğince tahliye ve beraatlerini talep ederek, ‘Orduya komplo’ iddiasına yönelik olarak da Başbakan ve danışmanı Yalçın Akdoğan’ın tanık olarak dinlenmesini istemişlerdi.
‘Orduya kumpas’

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Poyrazköy davasının dünkü duruşmasına 5’i tutuklu 12 sanık katıldı. Sanık yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği duruşmada, Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şubesi’nin döşeme altına gizlenmiş halde bulunan 5 No’lu harddiske ilişkin TÜBİTAK inceleme raporunun 4 klasör halinde mahkemeye ulaştığını söyledi. Ardından sanıklar tek tek söz alarak taleplerini dile getirdiler.
Kürsüye ilk gelen isim emekli Tuğamiral Fatih Ilgar’dı. Ilgar, “Türk ordusuna yönelik bir kumpas söz konusu. Bunu yapanlar ortaya çıkmaya başladı. Bu süreçte çok acılar yaşadık. Bu acıların somut örneklerinden biri de benim yakınımda yaşandı. Emekli Binbaşı Levent Bektaş da, “Başbakan’ın ‘Yargı içindeki çeteyi bulmalıyız’ demesi savcıları harekete geçirmeli. Bu saatten sonra yapılacak hiçbir yasal değişiklik mahkemenin omuzlarındaki vebali kaldırmayacaktır” dedi.
Müebbet isteniyordu
Mahkeme, tutuklu sanıklar Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, Erme Onat, Hüseyin Hançer, Eren Günay’ı tahliye etti. Mahkemenin bu kararıyla 87 sanıklı davada tutuklu sanık kalmadı.
Tahliye edilen 5 tutuklu sanık için iddianamede, “hükümeti ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve kısmen görevlerini engellemeye teşebüsten 2’şer kez ağırlaştırılmış müeebbet” cezası isteniyordu. Sanıklar ayrıca örgüt üyeliği suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

‘Casusluk’ta 6 kişi serbest
İzmir merkezli ’gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasında tutuklu yargılanan 4’ü asker, 6 kişi daha dün tahliye edildi.Tahliye edilen Murat Polat, Ömer Faruk Erdoğan ve Mete Varol Güneş ve Hami Çetiner’in muvazzaf subay oldukları, Andaç Keskin’in ise ordudan ayrıldığı belirtildi. Sivil olan tutuklu kadınlardan Cansel Atik de tahliye edildi. Mahkemenin, tahliye edilen tüm sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı da koyduğu öğrenildi. (DHA)

KESK’te 24 tahliye

Terör örgütü DHKP-C’ye üye oldukları iddiasıyla, aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 34’ü tutuklu 56 sanıklı davada, 24 sanığın tahliyesine karar verildi. Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan 2 sanığın infazının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, aralarında Eğitim-Sen’in kurucularından Selvi Polat’ın da bulunduğu 8 sanığın tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı. (AA)

Video için tıklayın

TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında anlaşma!
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı! 'Abi bu ne şaka mısınız?'
Gözler kritik toplantıda! İşte masadaki en kritik başlık
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Tokyo'nun kahramanlarına özel resepsiyon
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
İstanbul'da korkulan oldu! 'Her binada bir Kovid hastası’
Beşiktaşlı yıldıza şok sözler: 'İşsiz güçsüz! Sadece dolaşıyor'
Altı aydır aşk yaşıyorlardı! Paris dönüşü şaşırtan karar
Otelciler heyecanla bekliyordu! 2 bin liradan başlıyor
Herkes güldüğünü sandı! Ölüm kalım çırpınışı
Otelde dehşet! Biri yabancı uyruklu 3 erkek, dışarda tanışıp...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler