Geri Dön

Ramazan ayı ne zaman başlayacak? (İlk oruç hangi gün?)

Ramazan ayı ne zaman başlayacak sorusu oldukça merak ediliyor. Ramazan, Hicri takvime göre dokuzuncu ay olan 3 ayların en önemli olan dönemidir. 3 Aylar, Regaip kandili ile başlayıp Miraç ve Beraat Kandili ile devam eden, Kadir gecesi ve Ramazan Bayramı ile kutsallığını tüm Müslümanlara hissettiren birbiri ardına gelen manevi bir doyum ve bağışlanma dönemidir.

Ramazan ayı ne zaman başlayacak? (İlk oruç hangi gün?)

Ramazan Bayramı ne zaman başlayacak sorusu, oruç ibadetine hazırlanmak ve bu aya yönelik planlarını yönlendirmek isteyen Müslümanlar tarafından oldukça merak ediliyor. Ramazan ayı, Müslümanlar tarafından dört gözle beklenen ve "onbir ayın sultanı" olarak tabir edilen mübarek bir aydır. Geçtiğimiz yıl 6 Haziran ve 4 Temmuz arasında olan Ramazan ayı, 2017 yılında 12 gün daha erken başlayacak.

PEKİ, RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Her sene farklı bir aya ve mevsime denk gelen Ramazan Ayı, vatandaşları da doğal olarak her sene aynı soruyu sormaya itiyor. Peki, bu sene ki Ramazan Ayı ne zaman?

Her türlü dini soru bulunup yanıtların da giderildiği Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden de bilgisi edinilebilecek olan bu sorunun yanıtını şimdi sizler için ekranlarınıza getirelim:
2017 yılı Dini takvimine ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre bu yıl üç aylar 29 Mart 2017'de, Ramazan Ayı ise 27 Mayıs 2017'de başlayacak. Müslümanlar için kutsal oruç ayı olan Ramazan Ayı’ndan sonra kutlanacak olan Ramazan Bayramı ise 3 gün sürecek olup bayramın ilk günü 25 Haziran Pazar gününe denk gelecektir.

RAMAZAN AYININ ve ORUCUN ÖNEMİ

3 Aylar’ın sonuncusu olan Ramazan Müslümanlar için kutsal sayılan ve İslamiyet’in şartlarından biri olan oruç tutmanın gerçekleştiği manevi bir aydır. Tüm bir sene boyunca yaşanılan maddi ve manevi kirlerden arınma ayı olarak bilinen bu ay Müslümanları birbirine kenetleyen, aileye ve akrabaya saygının önemini vurgulayan, komşulara ve diğer tüm insanlara hoşgörülü olmayı öğreten bir nevi terbiye veya disiplin ayıdır.

Hicri takvimin mevsimlere göre değişmesi mümkün olmadığından kutsal oruç ayı olan Ramazan Ayı belli zamanlar kışa denk gelir iken belli zamanlarda da yaz mevsimine denk gelebilmektedir.

2017 Yılı RESMİ DİNİ GÜNLER ve TATİLLER

29 Mart 2017 Çarşamba Günü: Üç Ayların Başlangıcı
27 Mayıs 2017 Cumartesi Günü: Ramazan Ayı'nın Başlangıcı
21 Haziran 2017 Çarşamba Günü: Kadir Gecesi
24 Haziran 2017 Cumartesi Günü: Ramazan Bayramı Arifesi
25 Haziran 2017 Pazar Günü: Ramazan Bayramı 1. Gün
26 Haziran 2017 Pazartesi Günü: Ramazan Bayramı 2. Gün
27 Haziran 2017 Salı Günü: Ramazan Bayramı 3. Gün
31 Ağustos 2017 Perşembe Günü: Kurban Bayramı Arifesi
1 Eylül 2017 Cuma Günü: Kurban Bayramı 1. Gün
2 Eylül 2017 Cumartesi Günü: Kurban Bayramı 2. Gün
3 Eylül 2017 Pazar Günü: Kurban Bayramı 3. Gün
4 Eylül 2017 Pazartesi Günü: Kurban Bayramı 4. Gün

Tartıştığı kız arkadaşını sokak ortasında bıçakladıAydın'ın Nazilli ilçesinde, Ümit D. (25), tartıştığı kız arkadaşı Rüya Yılmaz'ı (23) sokak ortasında bacağından bıçaklayarak yaraladı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Ümit D.'nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ben gururluyum, yapmayın etmeyin memleketten gidin dedim bıçakladım" ifadelerine yer verdiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet