Geri Dön

Rezidanslar yangına karşı hazır değil!

Yüzlerce kulenin bulunduğu İstanbul’da olası depremin ardından yaşanacak yangınlar felakete neden olabilir. Yüksek katlı binaların yüzde 80’inin güvensiz olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, itfaiyenin 10. katlara kadar dışarıdan müdahale edebildiğini söylüyor

Rezidanslar yangına  karşı hazır değil!

Türkiye’nin yangın konusunda en önemli uzmanlarından eski İBB İtfaiye Daire Başkanı, İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, beklenen İstanbul depreminin ardından oluşabilecek yangınların İstanbul’u tehdit ettiği görüşünde. ‘Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı’ Onursal Başkanı Prof. Dr. Kılıç, simülasyonlar ışığında deprem sonrası 3 bine yakın yangın yaşanacağını tahmin ettiklerini söylüyor.

“Günün en yoğun saatlerinde, insanların ev yada iş yerinde olduğu saatlerde yaşanacak depremle İstanbul’da 3 bine yakın yangın yada patlama meydana geleceğini öngörüyoruz. Yemek pişirilen, aydınlatma kullanılan, eğlence yerleri ve AVM’lerin açık olduğu hatta ısıtma sistemlerinin çalıştığı saatleri kastediyorum” diyen Prof. Dr. Kılıç, İstanbul’a has durumların da bu riski artırdığını belirtiyor:

‘Patlamalar yaşanacak’

“İstanbul hem sanayi ve endüstri kenti hem de 20 milyon kişinin yaşadığı büyük bir metropol. Büyük enerjilerle çalışan yüzlerce fabrika, sanayi tesisi, milyonlarca konuttan geçen doğalgaz, elektrik ve diğer enerji hatları var. Şehrin deprem sonrası yangınlara hazır olmadığı sonucuna simülasyonları uygulayarak varıyoruz. Şehirdeki enerji miktarı, kullanılan gaz türleri bu sonuca ulaşmamızda etkili. Birbirini etkileyecek LPG ve LNG kırılması ile patlamalar yaşanacaktır. Deprem sonrası yaşanan patlamaların en büyük nedeni gaz. Genellikle doğalgaz kullanılan yerlerde, deprem sonrası boruların kırılmasıyla ortaya çıkan gaz, ortamdaki açık ateşle veya bir kıvılcımla karşılaşınca patlamalar yaratacak. 1995 Japonya-Kobe ve 1999 ABD-Los Angeles depremlerinde olduğu gibi. Sabah ve akşam saatleri yani yemek saatlerinde yaşanan depremler ekstra riskli. En büyük korkumuz, büyük bir depremde İstanbul’da sobaların yanması, ocakların açık olması. Depremin sabah erken saatlerde 03-06 arası olmasıyla yangın rakamının 20’yi geçmeyeceğini düşünüyoruz.”

17 kat oyunu

İstanbul’un, Avrupa kıtasının en yüksek şehri olduğuna da dikkat çeken Kılıç, “İstanbul’da 110’un üzerinde gökdelen, 2 bin 500 çok katlı bina var. Grenfell’de çıkan yangın çok katlı binalardaki yangın güvenliğini gündeme getirdi. İtfaiyenin, 10’uncu kattan sonra binayı dışarıdan söndürmesi mümkün değil. Korunaklı bir yangın merdiveni yoksa binaya da girilemez. Ülkemizde yangın tedbiri alma ve yangın merdiveni yapma zorunluluğu 51.5 metreden (17 kattan) sonra başlıyor. Müteahhitler bu tedbirleri almamak için binayı 51 metrede bitiyorlar” dedi.

‘Isı geçirmeyen merdivenler hayat kurtarıcı’

İki saat boyunca ısı ve duman geçirmeyen yangın merdivenlerinin hayat kurtarıcısı olduğunu kaydeden Kılıç, “Bu süre de binayı boşaltmak, itfaiyenin içeri girmesi için yeterli zaman. İstanbul’un gökdelenlerle çevrili olduğunu düşündüğümüzde endişelerimiz artıyor. Mantolama dediğimiz bina kaplamalarında yanıcı polistren kullanılıyor. Dünyada birçok ülkede bu malzemenin 18 metreden yüksek binalarda kullanılması yasak. Ülkemizde 21.5 metre olan sınır, yönetmelikle 28.5 metreye çıkartıldı. Maalesef ülkemizdeki tüm yüksek katlı binaların en az yüzde 80’i yangın açısından yeteri kadar güvenli değil. Tüm binaların yüzde 95’i deprem sonrası yangınlara karşı güvensiz” diye konuştu. Prof. Dr. Kılıç, bina bazında ve bina yapılırken önlem alınmasını ve bu önlemlerin de kanunen zorunlu tutulmasını istedi.

İzmir'deki deprem sırasında vatandaşlar böyle kaçtıMerkez üssünün Seferihisar açıkları olduğu açıklanan deprem Bursa’da da yoğun şekilde hissedildi. Bir mağazadan vatandaşların kaçış anları güvenlik kamerası tarafından kaydedilirken, deprem anında panik yaşandığı görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber