Geri Dön
Gündem‘Ruslar S-400’e ulaşamayacak’

‘Ruslar S-400’e ulaşamayacak’

Koronavirüs sebebiyle aktive edilmesi ertelenen S-400 hava ve füze savunma sisteminde kurulum sürecinin devam ettiğini belirten Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Rus personel S-400 bataryalarına istediği gibi ulaşamayacak” dedi.

‘Ruslar S-400’e  ulaşamayacak’

Demir, savunma dergileri C4 Defence, MSI ve Defence Turkey’in ortak yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demir, “S-400’de kurulum süreci devam ediyor ve belirli sistemler devreye alındı. Tedarik anlaşmasına eğitim, bakım, idame ve teknik destek gibi kalemler dâhil olsa da Rus personel S-400 bataryalarına istediği gibi ulaşamayacak. Bu konu kırmızı çizgimiz. Sistemlere dokunan, iş yapan taraflar Türk firmaları ve Türk Hava Kuvvetleri olacak” dedi.

F-35’e katkıya devam

Türkiye’nin ortaklığının askıya alındığı F-35 savaş uçağı projesine de değinen Demir, “F-35 projesinde, üretime katkıyı durdurmak için tarih, Mart 2020’ydi. O yaklaşım şu anda ortada yok. Firmalarımız üretime devam ediyor. Bu tarihler tekrar düşünülecektir ancak bunun da o kadar kolay olmadığı zaten görülüyor. Biz F-35’in sadık bir ortağıyız. Türkiye’deki firmaların katkısı çok net görülüyor. Bu yaklaşımın devam etmemesini öngörüyoruz. Üretime sadık kalmaya devam edeceğiz. Küstük oynamıyoruz, olmayacak” diye konuştu.

Altay tankı motoru sürecinde bir ülke ile çalışmaların olumlu şekilde devam ettiğini belirten Demir, “İmzalar atıldı diyebiliriz. Olası bir olumsuzluk durumunda B ve C planlarımız da mevcut” dedi.

Demir ayrıca, TSK’nin envanterinde bulunan F-4E 2020 savaş jetinin ömrü uzatılması ile ilgili bir talep gelmediğini ama modernizasyon için çalışmaların olduğunu söyledi.

 

103 emekli amirale 12'şer yıl hapis istemi
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Asgari ücrette kritik gün yarın! Canlı yayında rakam verdi
8 aylık hamile kadına iğrenç taciz! Adım adım takip etti
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Galatasaray ile anlaştığı için oynamıyor!
İngiliz uzman 'geç kaldık' dedi! Omicron vakalarında korkunç artış
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Defne Samyeli havuzda, kızları Altın Kelebek'te
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
ABD askerleri Türkiye'ye 5 km mesafede!
Juventus'ta deprem! Transferde usulsüzlük, yine aynı senaryo
Merve Boluğur: 'Sana çok aşığım' diyemediğim için pişmanım!
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Çekiliş Bu Akşam 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler