Geri Dön
Gündem‘Ruslar S-400’e ulaşamayacak’

‘Ruslar S-400’e ulaşamayacak’

Koronavirüs sebebiyle aktive edilmesi ertelenen S-400 hava ve füze savunma sisteminde kurulum sürecinin devam ettiğini belirten Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Rus personel S-400 bataryalarına istediği gibi ulaşamayacak” dedi.

‘Ruslar S-400’e  ulaşamayacak’

Demir, savunma dergileri C4 Defence, MSI ve Defence Turkey’in ortak yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demir, “S-400’de kurulum süreci devam ediyor ve belirli sistemler devreye alındı. Tedarik anlaşmasına eğitim, bakım, idame ve teknik destek gibi kalemler dâhil olsa da Rus personel S-400 bataryalarına istediği gibi ulaşamayacak. Bu konu kırmızı çizgimiz. Sistemlere dokunan, iş yapan taraflar Türk firmaları ve Türk Hava Kuvvetleri olacak” dedi.

F-35’e katkıya devam

Türkiye’nin ortaklığının askıya alındığı F-35 savaş uçağı projesine de değinen Demir, “F-35 projesinde, üretime katkıyı durdurmak için tarih, Mart 2020’ydi. O yaklaşım şu anda ortada yok. Firmalarımız üretime devam ediyor. Bu tarihler tekrar düşünülecektir ancak bunun da o kadar kolay olmadığı zaten görülüyor. Biz F-35’in sadık bir ortağıyız. Türkiye’deki firmaların katkısı çok net görülüyor. Bu yaklaşımın devam etmemesini öngörüyoruz. Üretime sadık kalmaya devam edeceğiz. Küstük oynamıyoruz, olmayacak” diye konuştu.

Altay tankı motoru sürecinde bir ülke ile çalışmaların olumlu şekilde devam ettiğini belirten Demir, “İmzalar atıldı diyebiliriz. Olası bir olumsuzluk durumunda B ve C planlarımız da mevcut” dedi.

Demir ayrıca, TSK’nin envanterinde bulunan F-4E 2020 savaş jetinin ömrü uzatılması ile ilgili bir talep gelmediğini ama modernizasyon için çalışmaların olduğunu söyledi.

 

Bakan Soylu, Çankaya'da kontrollü yıkımı süren binanın çevresinde incelemelerde bulunduİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çankaya'da çökme riski bulunduğu için yıkımına başlanan binanın çevresinde inceleme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet