Geri Dön
GündemRusya arabulucu oldu Rejim ile DSG anlaştı

Rusya arabulucu oldu Rejim ile DSG anlaştı

Suriye’nin kuzeyinde çatışan rejimle terör örgütü DSG/YPG, Rusya’nın girişimi ile masaya oturdu. DSG, Haseke ve Kamışlı’da rejim güçlarine uyguladığı ablukayı kaldırdı.

Rusya arabulucu oldu Rejim ile DSG anlaştı

DSG/YPG’nin kontrol ettiği stratejik kasaba Ayn İsa ile M4 karayoluna yönelik saldırılarını arttıran Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) güçlerine, TSK da topçu atışları ile destek veriyor.

Bu arada rejimle terör örgütü DSG arasında Kamışlı’da başlayan çatışmalar, geçtiğimiz hafta Haseke kent merkezine sıçramıştı. Çatışmalara müdahale eden Rus askeri yetkilileri, iki tarafla masaya oturdu. Bölgedeki kaynaklara göre, Ayn İsa’nın Rusya tarafından korunması görüşmede en önemli konu başlığı oldu. Rus güçlerinin, bölgede rejime yönelik DSG kuşatmasının kaldırılması karşılığında bölgeyi SMO saldırılarından koruma ve M4 karayolunda güvenlik ve kontrol noktalarını güçlendirme sözü verdiği ileri sürüldü.

Taraflar karşılıklı olarak tutukluları da serbest bıraktı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tarihi Uzunköprü, trafiği kapatılıp restorasyona alındıDünyanın en eski ve uzun taş köprüleri arasında bulunan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ndeki Uzunköprü, kanatları, zemin ve kemerlerinde oluşan çatlaklar nedeniyle trafiğe kapatılıp restorasyona alındı. Edirne Valisi Ekrem Canalp, köprünün orijinaline uygun restore edileceğini belirterek, "Orijinal dokusu taş, dolayısıyla taşın dışındaki yapı elemanları ortadan tamamen kaldırılacak ve tarihi orijinal dokusuna kavuşacak. Her şeyiyle orijinal olduktan sonra UNESCO'nun kalıcı miras listesine kabul edilmesi için gerekli şartları yerine getirmiş olacağız" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner