Geri Dön

‘S-400 nisanda hazır olacak’

S-400 hava savunma sistemlerinin nisan ayında hazır hale geleceğini, ikinci S-400’de ortak üretim üzerine çalıştıklarını kaydeden Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Demir, Altay tankı için alternatif motor arandığını kaydetti

‘S-400 nisanda hazır olacak’

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, S-400 hava savunma sistemlerinin ilkinin nisan ayında hazır hale geleceğini belirtti. SSB’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demir şunları söyledi:

ALTAY TANKI MOTOR BEKLİYOR: ALTAY Tankı’nda T0+18’i içeren sözleşmemiz var. Şu anda firma, motor ve güç paketi elinde olmadığı zaman T0’ı başlatamıyor, 18 aylık süre de başlayamıyor. Elimizde prototip aşamasından gelen dört güç paketi var ama bunlarla ilk partiyi başlatsak, bunun için bir hattın da açılması çok kullanışlı değil. Motor yani güç paketi alternatif aramaları sürüyor, çok yakında sonuçlanmasını umuyoruz. 

F-35’İN HUKUKİ SONUCU OLUR: F-35’in ortağı olarak attığımız imzanın arkasındayız. Tek taraflı adımlara karşıyız. Eğer firmalarımıza üretimi durdurmalarını söyleseydik program süreci sıkıntıya girerdi. Mart’ta üretimi durdurma kendi kararlarıdır, bu da hukuki sonuçlar doğuracaktır. 

ORTAK ÜRETİM ŞARTI: S-400 birinci sistem 2020 Nisan ayında hazır hale gelecek. İkinci sistemin geliş süresiyle ilgili, ortak üretim çalışıldığı için tarih vermek istemiyoruz. Birinci sistem doğrudan tedarik, ikinci sistem ortak üretim ve teknoloji transferi konuları ve dost düşman tanıma sistemlerinin yerli olması konusu vardı, ikinci evre böyle işleyecek.

PAKİSTAN 1 YIL SÜRE VERDİ: ATAK’ın Pakistan’a ihracatına yönelik ihraç lisansı başvurusuna ilişkin işlemler sürüyor. Süre olarak da Pakistan tarafı bu konuda bir yıl daha ek süre vermeye razı oldu. Alternatif motor sistemleri için öncelikle yerli motor geliştirme işlemleri devam ediyor.

SU-35’DE SOMUT GELİŞME YOK: SU-35 konusunda onların yaptığı bir teklif oldu, bu teklifi biz görüştük ve görüşmeye devam ediyoruz. Teklifin getireceği bir çok yan parametre var bunun genişçe görüşülmesi gerekiyor. Ancak teklif üzerine daha somut daha ileri bir gelişme olmadı.

EUROSAM SAMP-T SİSTEMİ: SAMP-T somut bir anlaşma imzaladık, sonra somut bir çalışma başlayacaktı. Malumunuz Fransa’nın son zamanlarda açıkladığı bazı tavırlar var.

‘S-400 nisanda hazır olacak’

2020 teslimatları

Demir’in verdiği bilgilere göre 2020’de yapılacak teslimatlardan bazıları şöyle:

Bayraktar AKINCI TİHA 2020 sonunda teslim edilecek.

Kamikaze Mini İHA Kargu-2 ve Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı İHA Alpagu’nun teslimatlarına başlanacak.

TCG Anadolu 2020 sonunda teslim.

TCG Ufuk’un teslimatı gerçekleştirilecek.

Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araç (MKKKKA) ilk kez kullanıma girecek.

105 milimetre Hafifi Çekili Obüs (BORAN) teslim edilecek.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-A ve ATMACA deniz füzesi envantere alınacak.

Bozdoğan Hava-Hava Füzesi uçaktan testlerden sonra envantere girecek.

 

Ağabeyinin darp ettiği genç kız ikinci kattan atladı Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde, kız kardeşini darbettiği ileri sürülen ağabeyi gözaltına alındı. İkinci kattaki evlerinin penceresinden atladıktan sonra bir aracın üstüne düşerek yaralanan Ceylan E, 112 Acil Servis ekiplerince Seyhan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber