Geri Dön
GündemSağlık sektöründe kadınların ayak sesleri yükseliyor

Sağlık sektöründe kadınların ayak sesleri yükseliyor

Hem hekim hem de yönetici olarak otuz yıldır sağlık sektöründe çalışmalarını sürdüren Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Neşe Kavak, “Artık sağlık alanında kadınların ayak sesleri yükseliyor. Yapılan araştırmalar, kadınların yönetici düzeyinde, en çok sağlık sektöründe işe başladığını ve genel olarak çok başarılı olduklarını, kariyerlerinde güçlü adımlarla ilerlediklerini gösteriyor” dedi.

Sağlık sektöründe kadınların ayak  sesleri yükseliyor

Hastane sahiplerinin hepsinin iş adamı olduğu sektörde, Yönetim Kurulu Başkanı tek kadın olarak fark yaratan Prof. Dr. Kavak, kadın istihdamını desteklenmesine yönelik çalışmaları anlattı. Hastanede çalışanların üçte ikisinin kadınlardan oluştuğunu dile getiren Prof. Dr. Kavak, “Kadın olmak tüm dünyada zor. Cinsiyet eşitliği alanında kat edilmesi gereken çok yol, aşılması gereken çok engel var. Ancak tüm bu engellere karşı kadınlar özellikle iş dünyasında ezberleri bozmayı, “bu erkek işidir” denilen birçok mesleği başarıyla yapabildiğini kanıtlıyorlar. Artık her sektörde kadınları görebiliyoruz. Bu alanlardan biri de sağlık sektörü. Kadın doğum ve perinatoloji (riskli gebelik) alanına otuz yılını adamış bir kadın cerrah olarak şunu söyleyebilirim ki; artık sağlık alanında kadınların ayak sesleri yükseliyor. Türkiye’de tüm sektörler arasında yapılan araştırmalar, kadınların yönetici düzeyinde, en çok sağlık sektöründe işe başladığını ve genel olarak çok başarılı olduklarını, kariyerlerinde güçlü adımlarla ilerlediklerini gösteriyor. Sağlık sektöründe çalışanların yüzde 68’ini kadınlar oluşturuyor.” diye konuştu.

Kadın desteği

Kadın iş gücüyle ilgili  başka bir noktaya da dikkat çeken Prof. Dr. Kavak, şu bilgileri veriyor, “Dünyadaki araştırmalar gösteriyor ki; yönetici konumda yüksek yerlere tırmanan, yani cam tavanı kırıp yükseklere çıkan kadın sayısı arttıkça, o kadınlar daha fazla kadına iş veriyor. Geçtiğimiz yıl  katıldığım DAVOS toplantısında da konuşuldu bu; eğer kadın yöneticiyseniz, bir kurumda yüksek pozisyonda yani işveren pozisyondaysanız, daha fazla kadın yönetici istihdam ediyorsunuz. Yönetiminde daha fazla kadının yer aldığı şirketlerin daha başarılı, daha kârlı olduğunu ortaya koyuyor. Bu, bizim farklılığımızın yaratmış olduğu bir sonuç. Kadınlar erkeklere kıyasla daha disiplinli, detaycı, özverili, titiz ve girişken. Onlarla her gün birlikte çalışan bir meslektaşları olarak söyleyebilirim ki kadınlarla çalışmak  hayatı kolaylaştırıyor” dedi.  

Prof. Dr. Kavak, yüksek riskli gebelik alanında Türkiye’de ve dünyada sayılı isimlerden biri. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Perinatoloji Ünitesi’ni kuran, ve Başhekimlik görevine atanan Prof. Kavak,  üniversite hastanelerinde başhekimlik yapan ilk kadın hekim. Dünya Perinatoloji Derneği Yönetim Kurulu’na seçilen ilk Türk kadın hekim. olan Prof. Dr. Kavak, Dünya Perinatoloji Akademisi’ne üye seçilen ilk ve tek Türk doktor. Yine, Dünya Bilim ve Sanat Akademisi’nin mütevelli heyetine üye seçilen ilk Türk olma unvanına sahip olan Prof. Dr. Kavak, çok sayıda ödülün de sahibi.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ordu'da 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ikinci lahit bulunduOrdu'nun Fatsa ilçesinde kazı çalışmalarının devam ettiği alanda, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen ikinci lahit bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler