Geri Dön

Sahte vize şirketi tuzağı

Kanada’ya vize başvurusunda bulunmak isteyen mühendis Ceyda Akyol, sahte şirket tuzağına düştü. Akyol para yatırdığı şirketin sahte olduğunu ise Kanada Konsolosluğu’nu arayınca öğrendi. Uzmanlar “Bu tuzağa düşmeyin” uyarısında bulundu

Sahte vize şirketi tuzağı

İstanbul’da 33 yaşındaki mühendis Ceyda Akyol, Kanada’ya vize randevusu almak için aynı şirkette çalıştığı bir arkadaşıyla bu konu hakkında Whatsapp üzerinden mesajlaşıp ardından internet üzerinden araştırma yaptı. İnternette herhangi bir form doldurmayan Akyol’a, bir süre sonra “Evis Global” isimli bir şirketten vizeyle ilgili önce bir mail geldi, sonra ise Akyol telefonla arandı. Telefondaki kişi şirketten aradığını belirterek vize randevu ücreti olarak 565 TL istedi. Bu kişilere güvenen Akyol, parayı hesaba gönderdi. Ancak randevu için aranmayan Akyol, Kanada Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinde vize işlemleri için başka bir şirketle çalıştığını gördü. Akyol, bu şirketi aradığında ise dolandırıldığını anladı. Çağlayan’daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen Akyol, kendisini dolandıran kişilerin tespit edilerek haklarında dava açılması için suç duyurusunda bulundu.

‘Çok profesyonellerdi’

Suç duyurusunun ardından Milliyet’e açıklama yapan Akyol, başına gelenleri şöyle anlattı:

“Çok profesyonelce hazırlanmıştı. Bir süre sonra da 0850’li bir numaradan arandım. Karşımdaki kişi, bu maili referans göstererek, ‘Danışmanınız olarak size yardımcı olmak için ben atandım. Ama önce vize ücretini yatırmanız gerekiyor. Çünkü konsolosluk Salı günü müsait, hemen randevu oluşturalım’ dedi. Ben de güvenerek parayı söylediği hesaba yatırdım. Ama kimse beni aramayınca şüphelenip Kanada Konsolosluğu’nun sitesine baktım ve başka bir şirketle çalıştıklarını gördüm. Onlarla konuştuğumda ise dolandırıldığımı anladım. Beni arayan diğer şirketi aradım ama kapı duvar. E-mail adresinin son kısmına baktığımızda aynı domain kullanıp farklı şirketleri oluşturduklarını gördüm. Daha önce Ankara’da başka bir şirket kurulmuş, bu domain de şimdi Evis Global olmuş, yarın başka bir şey olacak muhtemelen. Whatsapp iki hafta önce bir güncelleme gönderdi. Güvenlik açığını kapatmak için olduğu belirtilmişti. Biz bu en son olan güncellemeyi yapmadığımız için cep telefonumuza ve maillerimize sızmış olduklarını düşünüyoruz. Yani aklımıza başka bir şey gelmiyor.”

Sahte vize şirketi tuzağı

‘Bilgileri satan köstebekler var’

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, vize dolandırıcılığı ile kendilerine çok sayıda başvuru geldiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bankalara, telekomünikasyon ve internet hizmeti sunan firmalara sızan köstebekler var. Bu köstebekler görülüyor ki, anlaşmalı vize kuruluşlarına da sızmayı başarmışlar. Mesela ellerinde 20 bin kişinin adres, telefon ve e-mail bilgileri olan kişiler, bilgileri sahte vize kuruluşuna 5 bin TL karşılığında satıyor. Bu sahtekârlar 20 bin kişiden en az yüzde birini 500 TL dolandırsa, bu 100 bin TL gibi bir para ediyor.

Ayrıca sahtekarlar sosyal medyada sorumsuz işletmecilerin yönetimindeki Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralarda 10 bin liralık ilanlar yayınlayarak kurban sayısını 2-3’e katlıyor. Arama motorlarında en üstte çıkmak için para ödüyorlar. Vize ihtiyacı olan kişiler, lütfen arama motorlarında en üstte çıkan ilanlara kanmayın. İlgili konsoloslukların resmi sitesine girip kontrol edin. Ayrıca resmi vize kurumları ilan vermediği gibi, vatandaştan da peşin para istemiyorlar. Devletin yetkili mercileri de yasal düzenleme ile bu ilanları yayınlayan kuruluşlara yaptırım uygulamalıdır.”

Google’a günlük 20 bin TL ödemişler

Ankara merkezli 8 ilde, tatil veya iş amaçlı yurt dışı seyahatleri için vize almak isteyenleri dolandıran suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 86 kişi için 4 gün ek gözaltı süresi alındı. Şebekenin 29 paravan şirket kurduğu, sahte internet sitelerinin Google’ın arama motorlarında üst sıralarda yer alması için günlük 20 bin TL ödeme yaptığı, Facebook ve Twitter’a da sponsorlu reklam verdiği belirlendi. Ayrıca şebekenin 0850’li numaralar kullanarak sahte kurumsal kimlik oluşturduğu ortaya çıkarıldı. Bugüne kadar aralarında sanatçı, doktor ve avukatların da bulunduğu binlerce kişiyi dolandıran şebekenin aylık gelirinin yaklaşık 1 milyon 200 bin TL olduğu tespit edildi. FATİH POYRAZ - Ankara, DHA

20 kilometrelik kovalamacanın ardından ekip aracına çarptıKayseri'nin Talas ilçesinde dur ihtarına uymayan sürücünün otomobili yaklaşık 20 kilometrelik kovalamacanın ardından ekip aracına çarptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet