Geri Dön
GündemSaldırgan köpek sahibinin duyduğu öfkeyi yansıtıyor

Saldırgan köpek sahibinin duyduğu öfkeyi yansıtıyor

Uzman Gelişim Psikoloğu ve Aile Danışmanı Eda Keser Açıkbaş, toplumda korku ve kaygı, ardından da öfke uyandıran köpek saldırılarına ilişkin tepkilerin özellikle masum canlılara yöneltilmemesi ve doğru çıkarımlar yapılabilmesi için Milliyet'e değerlendirmelerde bulundu.

Saldırgan köpek sahibinin duyduğu öfkeyi yansıtıyor

MELTEM GÜNEŞ Ankara - Açıkbaş, yaşanan trajik olaylarda sorumluluğu insanlardan uzaklaştırmamak gerektiğine dikkati çekerek, insanların sahiplendikleri köpekleri sağlıklı olmayan ve canlılara zarar verici şekilde yetiştirmelerinin altında; saldırganlık, şiddet eğilimi ve çevreye duyulan yoğun öfkenin yatabileceğini aktardı.

"Düşmanca saldırganlık" davranışlarına ilişkin bilgi veren Açıkbaş, bu davranışların yöneltildiği hedefi sevmeme, nefret etme gibi nedenlerle duyulan düşmanca hislerin bir yansıması olarak ortaya çıktığını belirterek, "Güncel yaşanan olaylarda saldırganca yetiştirilen köpeklere duyulan öfke sonucu bütün köpeklere karşı yöneltilen saldırganca tutum buna örnektir" dedi. Bir tepki davranışı geliştirmeden önce bilgi kaynaklarının güvenilir olduğundan emin olunması gerektiğini vurgulayan Açıkbaş, "Verilen tepkiler, olumsuz duygu yoğunluğundan kaynaklandığı için etkileri ne yazık ki masum canlıların yaşam haklarını riske atabiliyor. Oysa yaşadığımız dünya üzerinde bizim olduğu kadar onların da hakkı bulunmakta" ifadelerini kullandı.

'GÜVENİLİR KAYNAĞA BAŞVURUN'

Bilimsel temelli bilgi almanın ve güvenilir kaynaklara başvurmanın, insanlara kaygılarının düzenlenmesi konusunda yardımcı olacağını belirten Açıkbaş, "Bilginin vermiş olduğu güvenle kaygılarınızı düzenlemiş olursunuz. Diğer yandan eğer çocuklarınız varsa edindiğiniz bilgileri onlara gelişim dönemleri özelliklerine uygun şekilde aktarmalı ve korkulan/kaygı duyulan unsurlarla temasını kesmemelisiniz. Örneğin çocuğunuz bu haberlere maruz kaldı ve köpeklere karşı bir korku geliştirdiyse, sağlıklı yetiştirildiğinden emin olduğunuz bir köpekle temasını sağlayabilirsiniz. Ama çocuğun korkusunun yoğun şekilde olduğunu gözlemliyorsanız bir uzmana başvurmalısınız."

''PSİKOLOJİK TEST UYGULANMALI'

Türkiye'de insanlara evcil hayvan sahiplenmeden önce herhangi bir psikolojik test uygulama prosedürünün olmadığını hatırlatan Açıkbaş, "Böyle bir değerlendirmeyi yapabilmek için yalnızca psikologlar değil, hayvanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak değerlendirmeler yapabilmek üzere veteriner hekimler ve köpek eğitmenleri gibi farklı alanlardaki uzmanlarla iş birliği yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Daha fazla can yakıcı olay yaşanmadan ve masum canlılar zarar görmeden bu ihtiyaca yönelik çalışmaların artmasını diliyorum" dedi.

 

TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında anlaşma!
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı! 'Abi bu ne şaka mısınız?'
Gözler kritik toplantıda! İşte masadaki en kritik başlık
İlkokulda 'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Tokyo'nun kahramanlarına özel resepsiyon
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
İstanbul'da korkulan oldu! 'Her binada bir Kovid hastası’
Beşiktaşlı yıldıza şok sözler: 'İşsiz güçsüz! Sadece dolaşıyor'
Altı aydır aşk yaşıyorlardı! Paris dönüşü şaşırtan karar
Otelciler heyecanla bekliyordu! 2 bin liradan başlıyor
Herkes güldüğünü sandı! Ölüm kalım çırpınışı
Otelde dehşet! Biri yabancı uyruklu 3 erkek, dışarda tanışıp...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler