Geri Dön

Sanat eleştirmenleri ‘net’ sansüre karşı!

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri derneği AICA’nın Türkiye şubesi, hazırladıkları bir bildiriyle internet sansürüne tepki gösterdi. Bildiride sansürün ifade özgürlüğünü engelleyeceği üzerinde duruldu

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri derneği AICA’nın Türkiye şubesi üyeleri hazırladıkları bir bildiriyle internet sansürüne tepki gösterdi. AICA Türkiye Başkanı Osman Erden tarafından dün gönderilen ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne” diye başlayan bildiride, “10 Ocak 2014 tarihinde İkinci Torba Yasa kapsamında hazırlanan 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin yürürlüğe girmesi halinde kültür ve sanat alanında üretim yapan kişi ve kurumlar, ifade ve fikir özgürlüğü bakımından engellenecek ve zarara uğrayacaktır.
Sansür dolaylı ve yaygın bir nitelik kazanacaktır. Bu konuya dikkat çekerek, kanunun aşağıda belirtilen hususlara gore yeniden değerlendirilmesi için çağrı yapıyoruz. Söz konusu yasa teklifi ile önerilen URL yani adres tabanlı engelleme, kültür sanat alanında üretim yapan kişi ve kurumların Vimeo gibi web siteleri aracılığıyla bilgi paylaşma, arşiv tutma ve depolama hakkını kısıtlayacaktır.
Kişisel verilerin gözetlenmesi, kaydedilmesi ve filtrelenmesi gibi süreçler artacağı için Türkiye İnternet trafiği aşırı derecede yavaşlayacak, üretim olanakları zorlaştırılarak, kısıtlanacaktır. Araştırma ve uzaktan eğitim hakkını kullanmak isteyenler için bu sınırlamalar bigiye erişme olanaklarını daraltacaktır,” dendi.

Haberleşme temel bir insani hak
Bildiride ayrıca, “Haberleşme hakkı ve özgürlüğünün anayasamızca da garantilenmiş olan temel bir insan hakkı olduğunu yeniden vurgulamak istiyoruz.
Bizler, küresel bağlamda 75 ülkede faaliyet gösteren UNESCO şemsiyesi altında uluslararası kültür ve sanat uzmanları STK ’sı AICA International’ın Türkiye Şubesi olarak, bireylerin düşünce ve ifade özgürlüğünün denetlenmesini ve sansürlenmesini artıracak yasa teklifinin Türkiye’nin dünyada kazandığı siyasal, ekonomik ve kültürel kimliğe ters düşeceğine inanıyor ve TBMM’yi bu konuda geri adım atmaya çağırıyoruz” diye belirtildi.

Abla kardeş aynı gün koronavirüse yenik düştüTokat’ta koronavirüs tedavisi gören abla, kardeş aynı gün hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet