Geri Dön

‘Sen aydınlatırsın geceyi’

47. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl cazdan Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 22 konsere ev sahipliği yapacak

‘Sen aydınlatırsın geceyi’

Bu yıl 47’nci kez 11-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan İstanbul Müzik Festivali’nin uzun soluklu programı önceki gün açıklandı. Müziğin aydınlanma yolculuğundaki rolünü ve evrendeki ikiliklerden doğan hikâyeleri “Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı” teması etrafında birleştirecek olan festival, Bach’tan Vivaldi’ye Handel’e uzanırken 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerinden Şostakoviç’e, klezmerle yoğrulmuş caz müziğinden Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 150 eserle 15 farklı mekânda 22 konsere ev sahipliği yapacak. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısına katılan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Festival programında önemli solistler, genç yetenekler, büyük orkestralar, merakla beklenen topluluklar, en sevilen klasik müzik yapıtları ve dinleyiciyle ilk kez buluşacak yeni eserler yer alıyor. Hayatı, müziği, kültürü ve sanatı, tüm aydınlığı ve renkliliğiyle yaşayacağımız, ruhumuzu zenginleştirecek bir festival dönemi bizi bekliyor” dedi. Festival programı ve temasına dair detayları aktaran İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıldan itibaren direktörlüğünü üstlenen Efruz Çakırkaya festivalin bugüne dek 16 çağdaş eseri klasik müzik repertuarına kazandırdığını hatırlattı.

‘Sen aydınlatırsın geceyi’

Açılış gençlerden

Festival açılış konserlerinde dünyada adlarından çok söz ettiren genç solistleri dinleyiciyle buluşturacak. 47. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinin solisti 17. Uluslararası Fryderyk Chopin Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü alan 1994 doğumlu piyanist Seong-Jin Cho olacak. Sanatçıya festivalin 2019-2022 açılış konseri orkestrası olan Tekfen Filarmoni’nin sürekli şefi ve sanat yönetmeni Aziz Shokhakimov ve orkestrası eşlik edecek.

‘Sen aydınlatırsın geceyi’
Görkemli bir konserle veda

İstanbul Müzik Festivali’nin Onur Ödülü Prof. Rengim Gökmen’e, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Yuri Bashmet’e sunulacak. İstanbul Müzik Festivali’nin artık bir gelenek haline gelen Müzik Rotası konserleri bu yıl İstanbul’un tarihi semtlerinden Samatya’da 16 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Festival Yıldızlar Oda Müziği sersinin ilk konserinde dünyada “Beethoven Yılı” olarak kutlanacak 2020’ye gönderme yapan bir programla, her biri seçkin birer Beethoven yorumcusu olan Isabelle Faust, Jean-Guihen Queyras ve Alexander Melnikov bir araya geliyor. İstanbul Müzik Festivali’nin geleceğin kadın müzisyenlerini desteklemek amacıyla geçen yıl başlattığı “Yarının Kadın Yıldızları Projesi, Türk Sınai Kalkınma Bankası işbirliği ve dinleyicilerin katkılarıyla üstün yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek olmaya devam ediyor. 47. İstanbul Müzik Festivali’nin 30 Haziran Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki kapanış konserinde Şanghay Filarmoni Orkestrası, 2008’den bu yana daimi şefi olan Liang Zhang yönetiminde ve Fazıl Say solistliğinde Türkiye’deki ilk konserini verecek.

Amerikalı kadın mahalleyi isyan ettirdi! 'Buraya özellikle geliyor'İstanbul Beyoğlu’nda Amerikalı bir kadının beslediği ‘Dogo Argentino’ cinsi köpek sokakta yaşayan bir kediyi öldürdü. Daha önce de kadının köpekleriyle sokak kedilerini öldürttüğünü iddia eden mahalle sakinleri, “Buraya özellikle geliyor. 3 gece önce saat 02.00’de kendisini uyardık. Uyarıları dikkate almadı. Bugün de geldi. Vahşice bir kediyi öldürdü. Hepimiz de şahidiz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber