Geri Dön
GündemSen de Karanlığı Aydınlat

Sen de Karanlığı Aydınlat

BM Kadın Birimi’nin gerçekleştirdiği ‘#KayıtsızKalmayın’ ulusal kampanyası ‘Karanlığı Aydınlat’ ışık enstalasyon sergisi ile kamusal alana taşındı. Sergi, Yoğurtçu Parkı’nda açıldı. Açılışta konuşan BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El Yassir, ‘Dünyanın her yerinde kadınlara ve kız çocuklarına uygulanan şiddete son vermek için güçlerimiz birleştirmek zorundayız’ çağrısı yaptı

Sen de Karanlığı Aydınlat

Elif Altın -  Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women), “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele için 16 günlük Aktivizm Kampanyası” çerçevesinde düzenlediği “Karanlığı Aydınlat Işık Enstelasyon Sergisi” önceki gün Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda açıldı. UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El Yassir, UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Elefterya Perzinidu, İsveç Başkonsolosu Peter Ericson, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve sanatçı Demet Evgar’ın katıldığı etkinliğin yapıldığı alan, şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla turuncu renkle aydınlatıldı. 

‘Gölge pandemiyi yaşıyorlar’

“Dünyanın her yerinde kadınlara ve kız çocuklarına uygulanan şiddete son vermek için güçlerimiz birleştirmek zorundayız” diyen Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El Yassir, “Dünya çapında 3 kadından neredeyse 1’i fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalmakta. Kovid-19 küresel salgınıyla birlikte insanlar evlerinde kapanmak durumunda kaldığında da kadınlar ve kız çocukları ‘gölge pandemi’ adını verdiğimiz bir losyondan daha da muzdarip olacak şekilde etkilenmekte” dedi. İsveç Başkonsolosu Peter Ericson ise, kadına ve kız çocuklarına karşı şiddetin sadece bir kadın meselesi olmadığını belirterek, şunları dedi: “Bu aynı zamanda bir erkek meselesidir. Kadınlara karşı şiddeti işleyenler erkeklerdir. Bizler erkekler olarak bu son derece büyük problemin kalbinde yer almaktayız. Çözümün de erkekler olarak bir parçasıyız. Bundan dolayı kadına ve kız çocuklarına karşı şiddeti bir erkek meselesi olarak adletiyorum. Ve erkekler de çözüm için oldukça fazla çalışmalı, kayıtsız kalmamalı ve sesini yükseltmeli.”

‘Asla gerekçelendirilemez’

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin asla gerekçelendiremeyeceğini vurgulayan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Elefterya Perzinidu da “Hâlâ şiddetin gerekçelendirilebileceğine inanan hatta şiddet eyleminde de 'Bunu provoke eden buna maruz kalan kişidir' diyerek bunu gerekçelendirmeye çalışanlar olduğunu görüyoruz. Şiddet asla gerekçelendirilemez. Burada sorumlu olan tek kişi o suçun failidir. Hâlâ bu konudan konuşmaktan korkan ve çekinen bu durumu yetkili merciilere bildirmekten, destek istemekten ve bunu paylaşmaktan korkan ve çekinen şiddete maruz kalan pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Bu nedenle güçlerimizi birleştirip “Artık yeter, kayıtsız kalmayalım’ diyorum” dedi.

Sen de Karanlığı Aydınlat

Esra Koruç

Kadınların çığlığı: Rüzgârın Fısıltısı

Sergide yer alan “Rüzgârın Fısıltısı” adlı eserin sahibi sanatçı Emre Okçuer, doğada kadın ve erkeğin eşit var olması gerektiğini söylerken, “Eğer bu eşitlik bozulursa yaşamın döngüsü de bozulur. Ama erkek egemen toplumlarda maalesef kadınların içindeki o güç potansiyel ışık bastırılıyor. Bunun yanı sıra kadınlar şiddete maruz kalıyor, seslerini de duyuramıyorlar. ‘Rüzgârın Fısıltısı’ aslında o kadınların yardım çığlıkları. Ancak kulak verenler bu çığlıkları duyabiliyor ve onlara yardım edebilmek için de toplumun kenetlenmesi, bu kadınların sesini duymak ve duyurulmasında da yardımcı olmaları gerektiğine inanıyorum” diye eserini anlattı.

Sen de Karanlığı Aydınlat

Emre Okçuer

‘Eşitlik alanı oluşturduk’

“Yerden Yüksek” adlı eserinde siyasette kadına yönelik şiddeti vurguladığını belirteren sanatçı Hazal Ünsal da “Benim oluşturduğum platformlar birer kürsüyü temsil ediyor. Pembeler ve mavi renkler bizlere atfedilen bebeklikten beri bizleri cinsiyet adı altında sunulmuş renklerden bazıları. Platforma çıkıldığında renkleri tek renk olan turuncuya dönüyor. Üzerine çıkan kişinin cinsiyeti, ağırlığı, yaşı fark etmeksizin söyleme sözü olan herkes üzerine çıktığında eşitlik alanı oluşturuyoruz” dedi. “Ben Değilsem Kim” adlı eserin sahibi sanatçı İlkin Eskipehlivan, “Bu problemin daha görünür ve daha tartışılır bir konu haline gelmesi gerekiyor. Ama o birileri kim? Bu birileri ben, sen, o, bu ve herkes. Eser de bunu sorguluyor. ‘Ben Değilsem Kim’i okuyorsunuz ve o çerçevenin içi boş. Kadına yönelik şiddet konusunda bu işin çözülmesi gereken bir problem olduğunu kabul edecek ve bu işin çözüm aşamalarında yer alabilecek hepimiziz aslında” diye konuştu.

Sen de Karanlığı Aydınlat

Hazal Ünsal

‘Doğanın şiddeti’

“Dilek Ağacı” isimli eserin sahibi sanatçı Fırat Engin eseriyle ilgili” Ben kendi eserimde daha çok doğanın şiddetini içeren oraya gönderme yapan cümleler kullanıyorum ve bu bir ağaç üzerine yerleştiriyorum. Yağmurun çarpması, yıldırımın düşmesi ve gök gürlemesinin sesi. Niye? Çünkü doğanın şiddetine karşı çok fazla bir şey yapamayabiliriz” dedi. “Oyun Bozan” adlı eserin sahibi sanatçı Esra Koruç ise eseriyle ilgili şunları ifade etti: “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet dediğimiz de orada korkunç bir dengesizlik var. Tam olarak bu yüzden ‘Oyun Bozan’ formu birazcık da daha dengelerin eşit olduğu noktada her şeyin o uyuma tekrar kavuşacağını gösterme anlamında dengede duruyor. Denge esnasında turuncu oluyor. Dengeler bozulunca bir imdat çağrısı yapması için kırmızı renk ve ses kullandım.”

 

 

 

 

 

 

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Fenerbahçe'den forvete sürpriz hamle! Sinan Gümüş takasla gidiyor
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler