Geri Dön

‘Sepsis’ seferberliği

Sepsis, enfeksiyona karşı vücudun aşırı derecede ve hayatı tehdit eden reaksiyonundan kaynaklanan, doku hasarı, organ yetmezliği ve ölüme yol açabilen bir hastalık. Dünyada yılda 31 milyon 500 bin kişide sepsis gelişiyor.

‘Sepsis’ seferberliği

Yüzde 60’ı ölüyor

Türkiye’de sepsis hastalarının yüzde 60’ı yaşamını yitiriyor. Sepsise karşı Türk Yoğun Bakım Derneği öncülüğünde eğitim kampanyası başlatılırken, ilk etapta 100 sağlık kuruluşunda eğitim verileceği açıklandı. Projeye Sağlık Bakanlığı da destek olacak.

Çok az biliniyor

Türk Yoğun Bakım Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, “Sepsise yol açabilecek grip, zatürre ve diğer enfeksiyonlar için aşı yapılması hayati öneme sahip. Hastalık iyileşme gösterse de kimi vakalarda kalıcı organ hasarları ortaya çıkabiliyor” dedi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Nurullah Okumuş ise “Dünyada her yıl 8 milyon insan bu hastalıktan ölüyor. Sepsis uzun süreli hastane bakımı ve çok pahalı antibiyotik tedavileri isteyen bir hastalık. Farkındalığın oluşması çok önemli” diye konuştu.

Polisle çatışmaya girip kaçan şahıs yakalandıKonya'da kendisini gözaltına almaya gelen polis ile girdiği çatışmada yara almadan yakalanan Hamza T. (23), adliyeye sevk edildi. Poliste 35 suçtan kaydı bulunan Hamza T.'nin salı günü sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği için polis tarafından durdurulmak istendiği ancak ekip otosuna ateş edip, kaçtığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet