Geri Dön

‘Şiddet varsa biz yokuz’

Aile Hekimleri, Ankara’da bir araya gelerek sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etti. Meslektaşları adına konuşan Özlem Sezen “Daha kaç sağlık çalışanı ölecek? Darp edilecek? Bıçak kemiğe dayandı ve deldi geçti artık” dedi...

‘Şiddet varsa biz yokuz’

Ankara’da Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’na bağlı aile hekimleri, Anıtpark’ta bir araya gelerek yaşadıkları hak kayıpları ve sağlıkta şiddete karşı eylem yaptı. Türkiye’nin bir çok ilinden gelen hekimler, ellerinde taşıdıkları dövizler ve “Şiddet varsa biz yokuz” sözleriyle sağlıkta şiddete tepki gösterdi. Eylem, görevi başında şehit edilen sağlık çalışanları başta olmak üzere, son dönemde afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

‘Şiddet varsa biz yokuz’

Her saat başı bir meslektaşının şiddete maruz kaldığını belirten Sezen, yeni yasa istediklerini söyledi.

‘Somut adım atılmalı’

Sağlıkçılar adına konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, sağlıkta etkin ve caydırıcı bir şiddet yasası istediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Savaşta dahi dokunulmazlığı olan sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel şiddetin; insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını istiyoruz. Şiddet uygulayanların rehabilitasyonunu, tedavisini istiyoruz. İyi hal indirimlerini, para cezalarını değil somut adımları bekliyoruz. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını değil, hükmün adil olmasını istiyoruz. Alınacak kararların arkasında durulmasını ve uygulanmasını istiyoruz. Son 9 yılda aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının gelirleri yüzde 40 oranında eridi. Sağlık çalışanlarına şiddet terörü inanılmaz boyutlara geldi. İzin hakkı olmayan sağlık çalışanları aile hekimliği hizmet sözleşmesi ile neredeyse cezalandırılıyor. Anayasa ve uluslararası sözleşmeler yok sayılıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan net konuştu: 'Eyvallahımız olmayacak'Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 7. Olağan Sakarya, Yalova, Kırklareli, Edirne, Çanakkale il kongrelerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden video konferans yöntemiyle katıldı. Erdoğan, 'Varsa bizimle rekabet edecek birileri her türlü yarışa hazırız. Yalan ve iftira üzerine kurulan polemiklerle milletin enerjisini heba edenlere eyvallahımız olmayacaktır' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet